מחקר: רק 20% מהלומדים מקצועות הי-טק הן נשים

נשים בהי-טק
JBH

כך עולה מנתוניה של ג'ון ברייס מכללת הי-טק, שהוצגו בכנס על שילובן של נשים בהי-טק; בימים אלו יוצאת ג'ון ברייס מכללת הי-טק בקמפיין שנועד לעודד יותר נשים לעסוק בעולם ההי-טק.

ג'ון ברייס מכללת הי-טק, חטיבת ההדרכה וההטמעה של מטריקס, פרסמה סקר שערכה, ממנו עולה כי 80% מהנרשמים ללימודי תעודה בתחום המחשבים וההי-טק ב-2011 היו גברים ו- 20% היו נשים. במרכז אקדמי דן, המלמדת לתואר ראשון במקצועות ההי-טק וה-IT, הנתונים מראים כי – רק 15% מהנרשמים ללימודי תואר ראשון במחשבים ובמדעי המחשב לשנת תשע"ב היו נשים.

 

הנתונים הללו הוצגו על ידי הלה טל, סמנכ"לית משאבי האנוש של ג'ון ברייס-מכללת הי-טק בכנס בנושא נשים, צדק חברתי ומדיה חדשה, שנערך ע"י נעמ"ת, תנועת נשים עובדות ומתנדבות, בשיתוף עם ג'ון ברייס מכללת הי-טק ואגודת הסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה.

 

לדברי הלה טל, כמות הנשים במקצועות ההי-טק וה- IT קטנה יחסית למספרן בכלל האוכלוסיה בצורה בולטת ולא מוצדקת. "אחת התובנות אשר בלטה בצורה מובהקת מן הבדיקה שעשינו היא שנשים אינן רואות את עצמן בעולם ההיטק ומכאן הכמות הנמוכה יחסית של נרשמות ללימודי תואר ולימודי תעודה בתחום.

 

עוד ציינה טל כי על פי הסקר "נשים מוותרות על לימודי מחשבים והי-טק בשל דעות קדומות על המקצוע, בשל חשש משעות עבודה מרובות, חשש מנסיעות לחו"ל, מעבודה שדורשת כח פיזי במקצועות של טכנאים ובשל חשש מתחום המתימטיקה".

 

טל סתרה את הדעות הקדומות שעלו במחקר ואמרה: "העבודה בהי-טק וה- IT דווקא מהווה סביבה טבעית לנשים לא פחות מגברים ועם יכולת להצליח בצורה בולטת. בתחום זה אפשר לשלב עבודה מן הבית, רוב העבודות אינן כוללות נסיעות לחו"ל, ישנם תפקידים שמאפשרים שעות גמישות וכמות שעות מוגבלת, ורוב התפקידים לא דורשים כוח פיזי. מדובר בתפקידים הדורשים עבודה יצירתית, עבודה עם אנשים ויכולת עבודה במקביל – תכונות המזוהות עם נשים".

 

טל הציגה קמפיין חדש של ג'ון ברייס מכללת הי-טק לעידוד רישום של נשים לקורסים בעולם ההי-טק כחלק מן האג'נדה של החברה לשלב יותר נשים בהי-טק.

 

עוד הוצג בכנס מחקרה של שלומית ליר, יוזמת פועלות ברשת לקידום נשים במדיה חברתית, אשר השוותה את מעמד האישה כפי שבא לידי ביטוי בתקשורת המסורתית לעומת מעמדה כפי שבא לידי ביטוי בתקשורת החדשה (רשתות חברתיות, בלוגים אינטרנט ועוד). ממצאיו הראשוניים של המחקר מראים כי נשים צוברות יותר כוח בתקשורת החדשה לעומת המסורתית. "אמצעי המדיה החדשים מספקים במה לרעיונות חדשים ולהפצתם ללא חסמים המאפיינים את התקשורת המסורתית", אמרה ליר.

 

הקלק כאן לכתבה שפורסמה בנושא נשים בהי- טק באתר YNET בתאריך 12.8.12 >

תגיות
עבודה בהי-טק   |   נשים בהי-טק   |   מרכז אקדמי דן   |   ג'ון ברייס - מכללת הי-טק
לכל החדשות