ללמוד (ו-)להצליח במבחן ההסמכה – ISTQB

הסבה והכשרה  |  בדיקות ואבטחת איכות QA  |  בדיקות ואבטחת איכות QA  |  עולם המקצועי
מבחני הסמכה ISTQB
לירון בידרמן

הסמכת ISTQB הינה הסמכה בינלאומית יוקרתית בתחום ה-QA ובמדינות רבות בעולם מהווה תנאי הכרחי לעבודה בתחום.

 

בארץ הסמכה זו תופסת תאוצה רבה, בפרט עקב שיתופי הפעולה שיש בין חברות ישראליות לחברות מקבילות בחו"ל, וכן עקב הצורך ההולך וגובר באנשים בעלי רקע וידע בתחום.
המבחן עצמו איננו טריויאלי, גם לאנשים שיש להם נסיון בבדיקות תוכנה. הסיבה נעוצה במבנה של המבחן, המורכב מ-40 שאלות אמריקאיות, עליהן יש להשיב בפרק זמן של שעה ולהשיג לפחות 26 תשובות נכונות המזכות ב- 65 נקודות.
בארץ, ניתן לעשות את המבחן בעברית או באנגלית. כל מי שיבחר להיבחן בשפה שאינה שפת האם שלו יזכה בתוספת זמן של 15 דקות.
אני ממליץ בחום רב, לכל מי שיש לו נסיון, מכיר את המינוחים המקצועיים ורמת האנגלית שלו גבוהה, לעשות את הבחינה באנגלית – גם תרוויחו תוספת זמן וגם לא תיאלצו להסתבך עם תרגומים ומינוחים פחות ברורים.
על מנת להצליח בבחינה יש להכיר את הסילבוס המפורסם באתר האגודה, להבין את מבנה הבחינה ולהכיר את סוגי השאלות הקיימים בנושאים השונים.

סילבוס הבחינה עוסק ב- 6 מודולים שונים:

 

 1. עקרונות הבדיקה (כ-8 שאלות)
   
 2. בדיקות במחזור חיי הפרויקט (כ-8 שאלות)
   
 3. בדיקות סטטיות (כ-2 שאלות)
   
 4. טכניקות לעיצוב בדיקות (כ-12 שאלות)
   
 5. ניהול בדיקות (כ-8 שאלות)
   
 6. כלי בדיקה (כ-2 שאלות)


לכל מודול שאלות שונות, ברובן תיאורטיות השמות דגש על הכרת מונחים, יכולת הבנת מתודולוגיות והשוואה בין מצבים, ובחלקן יישומיות יותר (בעיקר השאלות העוסקות במודול הרביעי שברובן טכניות יותר). אין ספק שהסוד להצלחה נעוץ בתרגול של שאלות הדומות לשאלות בבחינה, הן מבחינת התוכן, הן מבחינת רמת הקושי והן מבחינת הניסוח. וכמובן שהתרגול יתבצע בשפה בה אתם מתכוונים להיבחן. ברשת אמנם קיימים "מבחנים" אולם רובם ישנים, ללא תשובות נכונות ולא מתאימים לסילבוס ולרמת המבחן הנהוגים כיום ועל כן לא מומלץ להתבסס עליהם בלבד.

סילבוס הבחינה קיים באתר הרשמי של האגודה: www.istqb.org/display/ISTQB/Home וכן באתר האגודה הישראלית, בו תוכלו למצוא גם בחינה ישנה לדוגמה (אשר משקפת את רוח הבחינה, אך לא רמת הקושי): www.itcb.org.il.

אנו בג'ון ברייס מציעים קורסי הכנה לבחינת ההסמכה היוקרתית, הכוללים חומרים ותרגולים מאושרים ע"י וועדת ההסמכה. הקורסים מועברים ע"י טובי המקצוענים בתחום, המאושרים אף הם ע"י האגודה. כמות הבוגרים המוסמכים היוצאים מג'ון ברייס גבוהה מהממוצע בארץ. בין לקוחותינו ניתן למצוא ארגונים גדולים ומובילים בשוק, תלמידי קורסי הסבה ולקוחות פרטיים המבקשים להצטרף למועדון המוסמכים היוקרתי.

אז למה שלא תצטרף גם אתה ?

קורסים קשורים
לכל המאמרים