page up
envelopeלהשארת פרטים

כמעט כל ארגון כיום מטמיע מערכות BI וחברות רבות גם מפתחות מוצרים המבוססים על בינה עסקית ועם ההצפה של המידע והחשיבות של ניתוח הנתונים עולה הביקוש למפתחי BI.
מי הוא מפתח BI? איש טכנולוגי מקצוע שיודע גם לעבוד בשיתוף פעולה עם גורמים רלבנטיים  בארגון לפיתוח הפרויקט. הוא נדרש להכיר את כל כלי ה- BI הנפוצים, ללמוד את כל החידושים בשוק, לבצע אנליזות ברמה הגבוהה ביותר ועוד תכונות שיש רק לאנשי BI שלמדו במקום הנכון ומתאימים לתפקיד. רבים בוחרים היום להתמחות במקצועות בעולם הבינה העסקית ואולי מדובר גם במסלול הקריירה האידיאלי עבורכם! אז איך תגיעו לתחום וכיצד תשכללו את הידע שברשותכם כדי להצליח? כל מה שחשוב לדעת מהרמה הטכנית ועד הזדמנויות קריירה.

 

טכניקה היא רק ההתחלה


נתחיל מניפוץ המיתוס – מפתח BI הוא לא רק איש טכני והעבודה מאתגרת ובאוריינטציה עסקית. הדרך בה הוא יבצע את עבודתו עשויה להשפיע על ההצלחה העסקית של הארגון, שזקוק לפונקציה מקצועית שתבצע עבורו ניתוח של המידע באמצעות פיתוח מערכות דיווח המאפשרות לקבל החלטות מבוססות. ניתוח יעיל של הנתונים יכול להוביל לשינויים בהתנהלות בזירה העסקית.
כמו כן, התפקיד דורש תחזוקה שוטפת של פלטפורמת הנתונים, הפקת והעברת דוחות, פיתוח תהליכי
ETL (גזירת טעינת נתונים) ועבודה עם SQL בכתיבת שאילתות מורכבות. לרוב יידרש המפתח לפתח וליישם מודלים שונים במערכת של הארגון ולהטמיע טכנולוגיות חדשות.
מהבחינה הטכנית, המקצוע מחייב ידע בכלים פופולאריים כמו
Jenkins – שרת אוטומציה מוביל בקוד פתוח המספק מאות תוספים התומכים בבנייה, פריסה ואוטומציה של פרויקטים או Power BI מבית מייקרוסופט המאפשר ניתוח נתונים ומציג המחשות חזותיות אינטראקטיביות עם שירות עצמי של יכולות החזיית מידע. תוכנה נוספת שמהווה חלק בלתי נפרד מעבודתו של מפתח BI הן liquibase בעלת קוד פתוח עצמאי למסד נתונים לצרכי מעקב, ניהול והחלת שינויים בסכמת מסד נתונים. אין ספק שידע רחב ב-SQL הוא חלק בלתי נפרד מהתפקיד. השפה הנפוצה ביותר בניהול בסיסי נתונים היא שפה שאילתות מובנית הצהרתית וכיום שפת מסד הנתונים בכל מערכות ניהול מסדי הנתונים היחסיים וניתן לכתוב אתה סקריפטים, לבצע אינטגרציה, ליצור שאילתות, לשחזר מידע ועוד. מפתחים  שרוצים להציג ידע מקצועי רחב במיוחד יוכלו להרחיב את הידע שלהם בסטטיסטיקה, אלגוריתמיקה ובמערכות ERP.

פתרונות מותאמים לצרכי הארגון


התאמה אישית היא שם המשחק. מפתח המשתלב בארגון מקדיש זמן לחקר ותכנון פתרונות שיותאמו לצרכי החברה כאשר סביבת העבודה מגוונת להפליא ומפתחים יכולים להשתלב הן בחברות הייטק והן בחברות פיננסיות. אחד האתגרים הניצבים בפני מפתחים  קשור לייצוג המידע עבור גורמים אחרים בארגון שאינם בעלי רקע טכני או רקע ב-BI ועליהם להמחיש את הנתונים בדרך שהגורמים האחראים, למשל, על קבלת החלטות עסקיות יוכלו לייצר על סמך הנתונים תובנות ממשיות. בין אם מדובר ביצירת טבלאות, גרפים או דוחות תוך הפשטות השפה הטכנית והפיכתה לשפה ברורה לכל גורם אחר גם ללא רקע טכני.
המיקוד העסקי הוא חלק בלתי נפרד מהעבודה, כיוון שבסופו של דבר מחלצים נתונים על מנת להפוך אותם לתובנות עסקיות. חשוב להתעניין בסביבה העסקית על מנת לפתח מסמכי אפיון לפי הדרישות העסקיים ודוחות אחר ביצועים עסקיים כמו גם קביעת פתרונות שונים של אחסון נתונים ובינה עסקית על מנת לענות על הצרכים בדרך הטובה ביותר.
כיום סגנון העבודה המקובל בארגונים בתחום זה ובתחומים רבים אחרים הוא של עבודה בסביבה מבוססת מתודולוגיות
Agile, המסייע לעמוד בקצב המהיר של החידושים והשינויים בצרכי המשתמשים. אומנם בתחילת הפרויקט אין את התשובות לכל הבעיות אבל אפשר למצוא אותן תוך כדי תנועה ותהליך הפיתוח, לתעדף משימות ולסקור משימות על פי החיוניות כדי שתמיד הפיתוח יהיה מותאם לצרכים ולשינויים בשוק.

אל תישארו מאחור


ממפתח BI מצופה להישאר על היד על הדופק ולהיות מעודכן בכל החידושים האחרונים בין אם טכנולוגיות ואפילו מחקרים המצביעים על נתונים מעניינים שיכולים לייעל תהליכי עבודה. התפקיד מחייב תכונות אישיותיות של עצמאות, ראש גדול, אך גם יכולת טובה לעבוד כחלק מצוות. מתפקיד זה ניתן להתקדם לתפקידי ניהול כמו ראש צוות פיתוח BI.
על מנת להשתלב בתפקידי פיתוח בתחום הבינה העסקית, חשוב לבחור את ההכשרה המקצועית הנכונה. מסלול לימוד עדכני שכולל את כל החידושים כולל ידע בכלים כמו
Power BI, ידע רחב בפתרונות ביג דאטה, SQL ועוד. קיימים מסלולים המכינים גם לקראת בחינות ההסמכה ל- Developing SQL Databases והסמכות בינלאומיות נוספות בתחום. ניתן להגיע לייעוץ לימודים על מנת לבחור את המסלול הנכון וגם מי שכבר עובדים כמפתחים יכולים להתמקצע במסגרת קורסים ממוקדים המעניקים כלים וידע בטכנולוגיות ובפלטפורמות חדשות בתחום ה-BI.

קורסים בתחום שיכולים לעניין אותך

icon
Data Science: Machine Learning & Deep Learning with Python‎

420 שעות אקדמאיות

למידת מכונה  - Machine Learning הינה מתודולוגיה לפיתוח מערכות שהתנהגותם משתנה כל הזמן בהתאם לנתונים. לדוגמא, תוכנת דואר אלקטרוני שלומדת את התנהגו...
ספרו לי עוד
ספרו לי עוד

נשמח לייעץ, ללוות ולענות על כל השאלות

סניף מועדף

אני מסכים/ה שג'ון ברייס הדרכה תשתמש במידע למטרות שיווק, דיוור ישיר ומשלוח פרסומות באמצעי הקשר שמסרתי, ותכלול אותו במאגר המידע של החברה, והכל בכפוף למדיניות הפרטיות של ג'ון ברייס הדרכה וקבוצת מטריקס הזמינה כאן.

המידע שייאסף יישמר במאגר מידע מס' 700019285 הרשום בפנקס מאגרי המידע. להסרה בעתיד פנה/י לדוא"ל infomail@johnbryce.co.il או לטלפון: 03-7100777.