מהם ההבדלים העיקריים בין תחום הסייבר לתחום אבטחת המידע?

תוכן עניינים

הגנה על המידע VS הגנה במרחב הוירטואלי

רבים נוטים להתבלבל ובצדק בין התחומים אבטחת מידע לסייבר ולחשוב שמדובר בדיוק בעיסוק.
אך לא כך הדבר. אומנם יש הרבה מהמשותף בין אבטחת מידע לסייבר, אבל יש ביניהם מספר הבדלים על אף שאנשי אבטחת מידע רבים מתפקדים בארגונים מסוימים גם כמגני סייבר.
אנחנו כאן כדי לעשות סדר במושגים ולהסביר מדוע היום שווה לדעת את שני התחומים:

שני התחומים, סייבר ואבטחת מידע נועדו לספק הגנה, אבל ההבדל המרכז בין תחום הסייבר לאבטחת מדע טמון במושא ההגנה. במערכות מידע ההגנה היא על נתונים ואילו בסייבר ההגנה היא על נתונים ממרחב הסייבר.
אבטחת מידע היא אבטחת נתונים מפני איומים זדוניים, אבל יש להבין שלא כל הנתונים הם מידע אלא הם הופכים למידע כאשר הם מתפרשים בהקשר וניתנת להם משמעות, כמו למשל, זיהוי של מספרים כתעודת זהות של משתמשים.
אבטחת מידע נועדה להגן על אינפורמציה ומידע מפני שימוש זדוני, בין אם ביצוע מניפולציות בנתונים או גניבת נתונים. אבטחת סייבר היא הגנה על מידע ונתונים ברשתות, שרתים, אינטרנט ומערכות מחשוב.
אבטחת סייבר נועדה להגן על כל דבר בתחום הסייבר ואילו אבטחת מידע להגנה על מידע ללא קשר לתחום וכנגד כל סוג של איום ואילו אבטחת סייבר ממוקד נגד פשעי סייבר, הונאות ואיומי סייבר.
המרכז לאבטחת מידע וסייבר מגדיר אבטחת מידע כתהליך הגנה על מידע כמו מערכות ידע מפני גישה, חשיפה, הפרעה, הרס או שינוי הנתונים להשגת סודיות, יושרה וזמינות השימוש במידע. מומחי אבטחת מידע דואגים לחיסיון ושלמות הנתונים, אך היות ורוב המידע העסקי מאוחסן בשרתים, שולחנות עבודה, אינטרנט והמידע ער לרשת כאן נכנסים לפעולה מקצועני סייבר סקיורטי. הם מתמחים בהגנה על נתונים המאוחסנים בצורה אלקטרונית כלשהי בין אם ברשתות, מחשבים שולחניים או מכשירים ניידים. הדאגה העיקרית של מאבטחי סייבר היא להגן על נתוני החרה מפני גישה אלקטרונית לא מורשית. 

טכנולוגיות מתקדמות – עניין מתמשך

הן מאבטחי מידע והן מאבטחי סיבר קריטיים להגנה על נתוני הארגון, רק שאיש סייבר יגן עליהם במרחב הסייבר. בשנים האחרונות שני התפקידים צוברים תאוצה מתמדת כשקורס סייבר מכין את הלומדים להגנה על נתונים מחשב, ברשתות, בענן. הוא זה שמאפיין את הצעדים שהארגון צריך לבצע על מנת למנוע חדירה לרשתות ופגיעה בנתונים הרגישים. פעמים רבות, אבטחת סייבר נשענת על אבטחה פיזית שיכולה לסייע בצמצום סיכויי התקיפה ומניעת גישה לא מאובטחת.
ההכשרה המקצועית והמעשית בתחום אבטחת סייבר כוללת מגוון פרקטיקות, תהליכים וטכנולוגיות להגנה על רשתות, תוכנות ומכשירים מפני התקפות כאשר אבטחת סייבר לא רק מאבטחת נתונים אלא גם את המשאבים הטכנולוגיים השונים הכרוכים באחסון נתונים אלה והגנה על טכנולוגיות מידע ותקשורת.
אם נסכם לרגע את ההבדלים המרכזיים בין אבטחת מידע לתחום הסייבר הרי שנתייחס להבדלים הבאים: אבטחת מידע מגנה על מידע מפני גישה לא מורשית מכל סוג ואילו אבטחת סייבר מתייחסת ספציפית להגנה על נתונים במרחב הסייבר והטכנולוגיות הקשורות אלו כמו מקורות האחסון שלו. אבטחת סייבר מתייחסת להגנה של כל אלמנט בתחום הסייבר בין אם אלה נתונים, מידע, התקנים או טכנולוגיות ואילו אבטחת מידע מתמקדת בהגנה על כל הצורות של המידע – דיגיטליות או אנלוגיות.

מה עושים בפועל? 

במהלך עבודתם, מקצועני אבטחת מידע מגנים על השימוש במידע באשר הוא ואילו מקצועני סייבר מגנים על השימוש במרחב הקיברנטי.
העבודה בסייבר היא דינאמית, מגוונת ומרתקת וכולל שלל משימות מעניינות, בין אם ניטור בזמן אמת 24/7 של איומי סייבר, הגנה מפני איומים בתחום ההונאה המקוונת, ניתוח מתקפות סייבר, חקירות אירועי סייבר חריגים, ניתוח מערכות לגבי פגיעות אפשריות עת התקפות סייבר, הוא דן בסיכוני סייבר, פריצות חיצוניות, זיהוי תוקפי סייבר.
קורס סייבר מקנה את הכלים הנדרשים על מנת לבצע הגנת סייבר מקיפה כולל סריקת רשתות, הגדרת חומות מגן, שליטה בהרשאות, יישום טכנולוגיות הצפנה ומוצרי הגנה שונים, הקשת שרתים וידע ומיומנות להגנה מפני פישינג, זיוף כתובות, מתקפות שונות במרחב הוירטואלי. ניתן להתפתח להתמחויות שונות בסייבר כמו אנליסט סייבר, ראש צוות סייבר, ניהול פרויקטים בסייבר ועוד תחומי עיסוק מסקרנים וליהנות מתגמול ועניין מתמשך בעבודה. 

 

שיתוף פעולה קריטי בין אבטחת מידע וסייבר להגנת הארגון

מגני סייבר ומקצועני אבטחת מידע משיקים בתחומים רבים ועובדים ביחד בפרויקטים רבים או שאפילו ישנן פונקציות מקצועיות שיודעים לתת מענה באחד אחד מהתחומים.
היות וכל תחום עוסק באבטחה אבל בגישה מעט שונה או בדרך מעט שונה, רוב ארגונים שמציבים מטרה לבצע הגנה מקסימלית מעסיקים הן מקצועני אבטחת מידע והן מגני סייבר.
במקרים רבים הצוותים יפעלו יחדיו לגישה ללא אישור לנתונים הפגיעים על מנת לכונן מסגרת אבטחה אפקטיבית. צוות אבטחת מידע ייתן עדיפות לנתונים שדורשים הגנה או ימפה את הסיכונים וצוות סייבר יצור פרוטוקול להגנה על המידע. כמו כן, אנשי אבטחת מידע מזהים את המידע הקריטי ולהבין אם הוא יכול גם להוות יעד למתקפת סייבר.

ההצלחה של הסייבר תלויה בפעילות של אבטחת המידע, כי יש לבצע אבטחה של המידע כדי להפחית סיכונים של הפרות ומתקפות סייבר.
העבודה המשותפת בין שתי הפונקציות המקצועיות אה לידי ביטוי במגוון סוגים ופעילויות.
למשל, יש לבצע אמצעי אבטחה פיזיים כדי שלא יגנבו מכשירים ניידים מהארגון אך במקרה של גניבת מכשיר יש להפעיל אמצעי אבטחת סייבר לפריצה למערכות ארגוניות. במקרה כזה –
אבטחת המידע והסייבר עובדים ביחד כל אחד מהצד שלו בניהול סיכוני מידע והגנה על המידע.
חלק ממדיניות האבטחה של הארגון כוללת שיטות אבטחה להגנה מפני השפעות של מתקפות סייבר.

שילוב מנצח בין אבטחת מידע לסייבר

אנשי אבטחת מידע זקוקים לידע ולמומחיות הטכנית גם בסייבר ולכן קורסי אבטחת מידע רבים היום משלבים בין אבטחת מידע לסייבר סקיוריטי (Cyber Security) ומהווים את הדרך היעילה ביותר להתוויית מדיניות אבטחה, מתן גישה מהימנה למערכות, יישום פרוטוקולים של אבטחה והגנה אקטיבית על נתונים כמו גם מיומנויות של זיהוי וניטור אירועי סייבר, ניהול חקירות ויכולת מימוש הגנות סייבר לאבטחה המתקדמת ביותר בעידן הדיגיטלי.

תוכן עניינים

Schedule Appointment

Fill out the form below, and we will be in touch shortly.

לא הצלחנו לאתר את הטופס.

בודק...