יום האישה ואפליה מתקנת

תוכן עניינים

פערים בשכר ובתפקידים בין נשים לגברים בהייטק

בהייטק המצב לא בהכרח שונה מיתר המשק. נוכחות הנשים בזירת ההייטק עדיין נמוכה יותר מזו של גברים: בתחום ההייטק עובדות כ-125 אלף נשים, לעומת כ-235 אלף גברים ואחוז המנהלות מכלל המנהלים בענף עמד על 30.3%.
דו״ח המסכם את תוצאות סקר נשים בהייטק 2020 שנערך על ידי #אישהבהייטק ו-Scale Up Velocity מבית Startup Nation Central מצביע על כך שכ- 66% מהנשים מבקשות משכורות נמוכות יותר בהשוואה לגברים עם ניסיון דומה ו-46% מוכנות להתפשר על שכר בתמורה לגמישות גדולה יותר בשעות העבודה.
“גלובס” מדווח על מחקר של ארגון “סטארט-אפ ניישן סנטרל” שמצא כי רק ב-9% מחברות ההייטק בישראל יש מנכ”לית, ב-16% מהחברות יש מייסדת אך שנת הקורונה הביאה לנסיגה במגמת הצמיחה. נראה שהפער מתחיל כבר בבחירה בכיוון המקצועי.
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדווחת על כך שעל אף שכ-70% מהנשים הזכאיות לבגרות משתלבות בלימודים אקדמאיים לעומת 61% מהגברים הזכאים, רק 19% מהן פנו ללימודי תואר ראשון במקצועות המדעים וההנדסה ב-2019-2020 לעומת 47% מהגברים.
מעת לעת עולות לכותרות תביעות בגין אפליה מגדרית בשכר אך אלה מאטות בעיקר כי נשים רבות לא מצליחות להוכיח את האפליה או לא נוקטות באמצעים כמו תביעה על מנת להשיג את התיקון.
תקופת הקורונה רק העמיקה את הפער. מסקר של “המכון הישראלי לדמוקרטיה” עולה שבתחילת אפריל 2020, כ- 48% מהנשים השכירות דיווחו כי יצאו לחופשה או פוטרו, לעומת 32% מהגברים. 

איך מנסים לקדם שוויון תעסוקתי?

הפערים בשוק התעסוקה בין גברים לנשים מורגשים בתחומים רבים, אבל נראה שיש הבנה של השוק ורצון לצמצם פערים. יש חברות שכבר מרימות את הכפפה על מנת לקדם מצב של שוויון תעסוקתי. בחברת כתר הישראלית החליטו ליישם אפליה מתקנת בגיוס נשים למשרות במגוון סגנונות והשוואת תנאי העסקה של כל עובדת על מנת לקדם את מצב ההעסקה של נשים בישראל ובתעשייה ולגשר על פערי השכר בין גברים לנשים. דנה עזריאלי, יו”ר קבוצת עזריאלי אף היא סיפרה בראיון ל”כלכליסט” שבקבוצת עזריאלי אין פערים בשכר בין גברים לנשים”.

מה ללמוד כדי להשתלב בשוק?

ניתן לחפש עבודה בחברות המשקיעות מאמצים לצמצם פערים ולבוא לקראת נשים גם בגמישות המשרה וגם באפשרויות ובהזדמנויות הקידום או לחשוב גם על הקמת עסק עצמאי. כיום ניתן ללמוד קורסים מעשיים למקצועות מבוקשים כמו לימודי עיצוב גרפי ולימודי חוויית משתמש למי שמעוניינת לעבוד בתחום המשלב בין טכנולוגיה ליצירתיות. כמו כן, קורס CCNA  ניהול רשתות יכול להווות מקפצה לתעשיית ההייטק. כדאי לבחון באילו מקצועות השכר גבוה יחסית ומתגמל ואילו מקצועות מאפשרים גם עבודה גמישה יחסית באיזון בין חיים אישיים לעבודה וגם אילו מקצועות אפשריים לעבודה מהבית בתקופות משבר כמו תקופת הקורונה. 

תוכן עניינים

Schedule Appointment

Fill out the form below, and we will be in touch shortly.

לא הצלחנו לאתר את הטופס.

בודק...