מתאים לי אג’ייל (Agile)?

תוכן עניינים

בעידן של התפתחות טכנולוגית מתמדת ושינויים, מנהלי פרויקטים נדרשים להגיב במהירות, לייצר שיתוף פעולה ולעבוד ביעילות על מנת לעמוד בלוחות הזמנים ובכפוף לתקציב.
מתודולוגיית Agile בניהול פרויקטים מוכיחה את עצמה כשיטה לניהול פרויקטים בעולם הדינאמי והמהיר של ימינו.
לדברי איזי פלד, מאמן  Agile , מומחה לניהול פרויקטים בסביבות מתקדמות כגון Lean-Agile ומרצה בקורס ניהול פרויקטים מבית ג’ון ברייס – המי”ל, תפיסת ה-Agile מגדירה מחדש תרבות ארגונית שמייצרת סביבת עבודה המעודדת מצוינות.

מדוע השיטה הישנה בניהול פרויקטים אינה רלבנטית?

לפי פלד, בעבר רווחה בתעשייה הגישה המסורתית לניהול פרויקטים (Waterfall) שפותחה כדי להתמודד עם פרויקטים שבהם נקודת הפתיחה היתה ידועה והמטרה ברורה.
“בפרויקטים כאלו היו מספר שלבים המוגדרים מראש ומבוצעים בצורה רציפה. שלבי הפרויקט היו עוברים בין הצוותים המקצועיים עם התקדמות הפרויקט. בכל שלב הצוות המקצועי ביצע את חלקו והעביר את התוצרים הלאה לצוות הבא. המיקוד של הארגון היה בהשלמת משימות. לדוגמא, ארגון פיתוח עסק במשימות כגון איסוף דרישות, אפיון הדרישות ,פיתוח, בדיקות, אינטגרציה ומסירה ללקוח. בכל שלב טיפלו בכל הדרישות העסקיות (Features) של הפרויקט ביחד והערך ללקוח נוצר רק בסוף התהליך (ציור מספר 1). המעברים בין הצוותים (Handoffs) גרמו גם לאיבוד ידע רב. כמות הממשקים והתלויות בין הצוותים הפונקציונליים הייתה גדולה ולכן חלק נכבד מתשומת הלב הניהולית הוקדשה לתיאום בין הצוותים”.

ווטרפול

במציאות העסקית הנוכחית של אי וודאות ומורכבות, פלד מסביר שהגישה המסורתית אינה רלוונטית יותר. “לארגונים הרוצים להישאר תחרותיים אין היום את הפריווילגיה להגיב לאט למצבים המשתנים ולכן המיקוד הוא ביצירת ערך מהיר ללקוחות ולא בהשלמת משימות. כדי להתמודד עם המצבים המשתנים, פותחו תפיסות חדשות כגון Agile או “Lean-Agile.

מה מאפיין את השיטה החדשה לניהול פרויקטים Agile?

“בשיטה זו כל דרישה עסקית (Feature) תעבור במהירות את כל השלבים עד להשלמתה ואישורה על ידי הלקוח עם מינימום תלויות בצוותים אחרים (ציור מספר 2). כמות הממשקים של צוות אג’ילי קטנה משמעותית מצוותים העובדים בסביבה מסורתית. כך גם כמות המעברים (Handoffs) ואיבוד הידע קטנים בצורה משמעותית ומגבירים את האפקטיביות של הארגון.

במקביל, כדי לאפשר לצוותים האג’יליים לעבוד בצורה אפקטיבית יש להגדיר דרישות עסקיות קטנות ככל האפשר המייצרות ערך ללקוח. ארגון אג’ילי מבוסס על צוותים שמשקיעים זמן קצר בבניית יחידות ערך קטנות (דרישות עסקיות). הצוותים ימסרו את התוצרים המבוססים על הדרישות העסקיות באופן מדורג (Incremental). כל תוצר עסקי מוכן יימסר ללקוח לאישור (Acceptance) ולכן הצוותים יוכלו לייצר ערך מהיר ללקוחות. כיון שהעבודה תהיה על יחידות קטנות והתכנון יהיה לטווח קצר, היכולת להגיב לשינויים ולמנוע בזבוזים (Waste) תשתפר משמעותית”.
לפי פלד, בארגון אג’ילי ישנו דגש רב על האוטונומיה של הצוותים ולכן תפקיד מנהל.ת הפרויקט משתנה. על בסיס הדרישות העסקיות הצוות הוא זה שמעריך את גודל העבודה (Sizing) הדרושה כדי להשלים את התוצרים. ההערכה כוללת בתוכה את משימות הבדיקה כיון שהצוות אחראי על איכות התוצרים שלו. בהמשך הוא זה שמתכנן ומתחייב לתארכי מסירה לפי תאריך או לפי מסגרת זמן (Sprint/Iteration). אם ישנם מכשולים (Impediments) בדרך להשלמת התוצרים הצוות אחראי להעלות אותם בפני הגורמים הרלוונטיים (כגון מנהל.ת הפרויקט). מדידת הצוותים תתבסס על ההערכות והתחייבויות של הצוות. תוצרי המדידה ישמשו בין השאר כנתונים לתהליך התחקור שהצוות מבצע (Retrospective) שמהווה את הבסיס לשיפור המתמיד של הצוות (Continuous Improvement)”.

איך ניתן לשלב את האג’ייל בארגון?

“ארגון שרוצה להתמקד ביצירת ערך מהיר צריך לעדכן את תהליכי ניהול הפרויקט הקיימים לתפיסת ה Lean-Agile כדי לייצר שרשרת ערך אפקטיבית בניהול הפרויקט. התהליכים החדשים יחדדו תפקידים קיימים ויגדירו תפקידים חדשים. הטמעת גישות אג’ייל יכולה להתבצע בכל ארגון, ללא קשר לסוג התוצרים שלו: פיתוח, שירות, ייצור ועוד. ארגונים שאמצו גישות אג’יליות חווים שיפור משמעותי באפקטיביות ובמהירות מסירת התוצרים העסקיים שלהם”.

מדוע כדאי ללמוד קורס גישות חדשות לניהול פרויקטים?

“בעיני, הערך המוסף של הקורס “גישות חדשות לניהול פרויקטים” הוא השילוב של התפיסות החדשות בתכני הקורס כך שהוא מכין את המשתתפים לעולם העסקי הנוכחי עימו מתמודדים כל הארגונים. הוא לא מסתפק רק בגישות המסורתיות (Waterfall) שאינן רלוונטיות ברוב המקרים. הקורס יבחן את תפקיד מנהל.ת הפרויקט בעידן החדש, מהם הכלים העדכניים העומדים לרשותם, ומהם התהליכים בניהול הפרויקט שיעזרו לארגון לייצר ערך מהיר עבור הלקוחות. המשתתפים בקורס ילמדו את התהליכים והכלים הכי עדכניים בשוק כדי להשתלב בצורה מהירה ומקצועית בכל ארגון”.
האתר של איזי פלד:

www.agile-experience.com

תוכן עניינים

Schedule Appointment

Fill out the form below, and we will be in touch shortly.

לא הצלחנו לאתר את הטופס.

בודק...