page up
envelopeלהשארת פרטים

באבולוציה של שחרור מוצר לשוק אין ספק שלבודק תוכנה השפעה משמעותית על איכות המוצר. בודק תוכנה אחראי על ביצוע בדיקות המוצר לאורך תהליך הפיתוח, מביצועים דרך פונקציונאליות ועד חוויית המשתמש במטרה לאתר באגים ולבחון את איכות המוצר.
המעורבות של בודק תוכנה בשלבי הפיתוח היא גבוהה ומכאן גם התרומה הגדולה שלו להפקת מוצרים איכותיים לשוק והדרישות הגבוהות לתפקיד.

בודק תוכנה המבצע את עבודתו היטב חוסך לארגון משאבים רבים בכך שהוא יכול לאבחן תקלות פוטנציאליות שיפגעו בקידום, מכירת והצלחת המוצר. מעבר לחיסכון הכספי, בדיקות אלה מונעות טעויות, תורמות לשיפור שביעות רצון הלקוחות ויכולות להעלות גם את רווחיות המוצר.


מה עושה בודק תוכנה?


כל חברה מגדירה את רמת ההיררכיה, התפקידים והאחריות של בודק תוכנה בדרך אחרת, אך לרוב
תהליך העבודה מגוון וכולל, בין היתר, הגדרת פעילות הבדיקה, תכנון ביצוע פעילויות הבדיקה, הכנת דוח סטטוס פעילות, עדכון המנהלים לגבי התקדמות פעילויות הבדיקה, דיווח על ליקויים.
מדובר באחריות רבה הקשורה לאפיון ביצוע פעולות הבדיקה, תכנון תסריטים, בחירת כלי הבדיקה לאורך שלבי הפרויקט השונים, הכנת דוחות סטטוס, אינטראקציה עם לקוחות, תעדוף פעילויות בדיקה, ביצוע בדיקות לאחר תיקון הפגמים. עבודת בדיקת התוכנה דינאמית ומאתגרת, אפשר להתייחס אליה כמו אל פתירת חידה או מצא את המטמון בדרך המפותלת לאיתור באגים, היא יכולה להיות גם מאוד יצירתית כאשר משתמשים בטכניקות שונות וחושבים "מחוץ לקופסה" כיצד ניתן לאתר שגיאות סמויות ובודק התוכנה נתון כל הזמן בתהליך של למידה מתמשכת כי כל פרויקט שונה מקודמו.
באופן טבעי, בודקי תוכנה חשים ערך רב בנוגע לתפקיד שלהם בשל החשיבות שיש לג'וב ולמרבה השמחה, הם לא לבד. קיימת קהילה חזקה ותומכת של בודקים המשתפים ידע ביניהם, מדווחים על משרות בתחום וכלים וטכנולוגיות חדשות לשדרוג מקצועי. ניתן כמובן גם להתקדם לתפקידים ניהוליים בתחום ולתפקידי
DevOps כך שעבור רבים בדיקת תוכנה היא רק נקודת זינוק בקריירה.

 

השילוב בין ידני לאוטומט הוא שם המשחק


כפי שיילמד במסגרת קורס בודק תוכנה, כיום קיימים כלי בדיקה רבים בשוק ועולם הבדיקות נחלק למעשה לבדיקות ידניות ולבדיקות עם כלים אוטומטיים, שאמורים לקצר זמן ולשכלל את תהליכי הבדיקות.
הידע שנדרש מאנשי
QA הוא שליטה מרבית הן בביצוע בדיקות ידניות והן בביצוע בדיקות אוטומטיות. כך למשל, קיימים כלים לביצוע והערכת התוכנה בדרך למציאת שגיאות טכניות והבטחת תוכנה ללא באגים לרבות אבטחה, תאימות והתקנה, כמו בדיקות רגרסיה, בדיקות יחידות, אינטגרציה, פונקציונאליות, מערכות, עומסים, שימושיות ועוד.
בין הכלים המובילים בתחום ניתן להזכיר את
JUNIT, שמסייע למדוד התקדמות הבדיקה, Selenium המיועד לביצוע בדיקות אוטומטיות, Appium המתמקד בביצוע בדיקות למובייל ו-Jenkins.


איך מגיעים לתפקיד QA?


על מנת לאייש משרה של בודק תוכנה נדרש ידע מקיף בביצוע בדיקות, ניתוח התוצאות ודיווח על בדיקות באמצעות מסמכי בדיקה מסודרים. בין תנאי התפקיד ניתן למצוא אלמנטים שקשורים לידע עדכני בתכנון בדיקות תוכנה ומתודולוגיות בדיקה לצד ידע בתכנות והכרות עם תקני איכות.
כמו כן, הכרות עם מתודולוגיות פיתוח שונות, פלטפורמות וסביבות לבדיקת תוכנה, שליטה מלאה בכלים של
UNIX, Linux ו / או Windows, ידע ב-C ++, SQL, Python, PHP. הבנה של מסדי נתונים ועוד.
מעבר למיומנויות הטכניות, מי שמתאים לתפקיד הוא לרוב בעל כישורים אנליטיים, כישורים ארגוניים וכישורי תקשורת מפותחים.   
היתרון הבולט הוא שניתן להשתלב במגוון תפקידים בחברות רבות מתעשיות שונות מהייטק דרך פיננסים ועד מוסדות ציבור.
על מנת להעלות את הסיכויים להשתלב בתפקיד נחשק של בודק תוכנה כדאי לגשת למבחן ההסמכה

של ISTQB שיכולה לפתוח דלתות למשרות בדיקת תוכנה בכל העולם. ניתן לבחור קורס להכשרת בודק תוכנה המציע הכנה לבחינת הסמכה זו המוכרת בלמעלה מ-50 מדינות ברחבי העולם והיא בעלת 3 רמות – רמת הסכמה בסיסית, רמת הסמכה מתקדמת ורמת הסמכה למומחים.
הבחינה בודקת שליטה בנושאים הרלבנטיים לעבודת בודק התוכנה כמו למשל, עקרונות הבדיקה, בדיקות סטטיות, טכניקות לעיצוב בדיקות, ניהול בדיקה והטמעת כלי בדיקה וברמות המתקדמות יותר גם ניהול תהליך בדיקות, תקנים בבדיקות תוכנה, בדיקות למאפייני איכות שונים ועוד.

 

חפשו קורס בדיקת תוכנה שיעניק לכם את הידע והכלים הנדרשים להצלחה בתחום!

קורסים בתחום שיכולים לעניין אותך

icon
קורס בדיקות אוטומטיות

140 שעות אקדמאיות

כיום התנהלות השוק מצריכה עדכונים ושדרוגי מוצר שוטפים ואינטנסיביים. לעובדה זו השפעה מכרעת על יישום תהליכי אוטומציה בפרוייקטי תוכנה ומוצרי הי-טק. אחד הב...
ספרו לי עוד
ספרו לי עוד

נשמח לייעץ, ללוות ולענות על כל השאלות

סניף מועדף

אני מסכים/ה שג'ון ברייס הדרכה תשתמש במידע למטרות שיווק, דיוור ישיר ומשלוח פרסומות באמצעי הקשר שמסרתי, ותכלול אותו במאגר המידע של החברה, והכל בכפוף למדיניות הפרטיות של ג'ון ברייס הדרכה וקבוצת מטריקס הזמינה כאן.

המידע שייאסף יישמר במאגר מידע מס' 700019285 הרשום בפנקס מאגרי המידע. להסרה בעתיד פנה/י לדוא"ל infomail@johnbryce.co.il או לטלפון: 03-7100777.