סנסציית גיימסטופ ורדיט

תוכן עניינים

 

כיצד הפורום ברדיט השפיע על המניה של גיימסטופ?

נתחיל בהכרות מקרוב עם שני הגורמים המרכזיים בפרשה:  GameStop היא רשת חנויות של משחקי וידאו, מוצרי אלקטרוניקה ומשחקי מחשב המפעילה אלפי חנויות קמעונאיות ברחבי ארה”ב, אירופה, קנדה, אוסטרליה וניו זילנד. באופן טבעי, תקופת הקורונה גבתה מחיר מחנויות פיזיות והשפיעה גם על הקמעונאית. בשנת 2020 הרשת הבינלאומית נאלצה לסגור חנויות רבות בשל הסגרים והמעבר לקניות אונליין ובשל כך משקיעים סברו שהמניה שלה רק תרד ותרד.
Reddit הוא אתר מדיה חברתית המאפשר למשתמשים לשתף תכנים או קישורים בנושאים שונים כאשר הפרסומים המדורגים גבוה מופיעים בראשו כאשר התכנים מאורגנים לפי תחומי עניין שונים. פורום WallStreetBets הוא פורום ברדיט בו המשתמשים דנים במסחר, מניות ואופציות והוא עלה לתודעה בעיקר בעקבות פרשת גיימסטופ, אך קודם ניתן היה לראות שהסוחרים השתתפו בדיונים שונים גם כדי להעלות את מחיר המניות של חברות מתקשות כמו בלקברי, מייסיס ו-AMC.
נחזור לקרנות הגידור שסברו שגיימסטופ רק תיפגע מהמשבר והמנייה שלה תיפול ולא חשבו על אופציה של טוויסט בעלילה.

משנים את המשחק – הסוחרים מרדיט נכנסים לפעולה

ב- 22 בינואר 2021, משתמשים ב-  wallstreetbets דחפו את מחירי המניות של גיימסטופ באופן משמעותי, זמן קצר לאחר ש- Citron Research ניבאה שערך המניה תרד.
המשקיעים השתמשו במכשיר פיננסי “שורט” כדי להרוויח על אף הירידה במניה היות וסברו שהיא תרד. חברי הפורום בהתארגנות המשותפת שלהם הצליחו להעלות את שווי המנייה ו”השורטיסטים” הפסידו את הכסף בשל העלייה הבלתי צפויה. כתוצאה מכך מחיר המניה עלה ביותר מ- 600% עד 26 בינואר.
הסאגה של גיימסטופ-רדיט מתוארת כסוג של דו קרב בין שני סוגים של משקיעים או “הקרב על השיטה” הרווחת: משקיעי דור הרשתות החברתיות מול האליטה של וול סטריט, כפי שהיא מכונה במגזינים הפיננסים ובעיקר נגד השורטיסטים. הניו יורק טיימס דיווח ש”בעוד שקרנות הגידור ומנהלי כספים מקצועיים אחרים קצרו את מניות GameStop, והימרו כי המניה נידונה לירידה נוספת, המשקיעים הקמעונאיים – סוחרים מקוונים גרמו לשווי השוק של GameStop לעלות ליותר מ -24 מיליארד דולר מ -2 מיליארד דולר תוך מספר ימים. הגל נועד בחלקו לפגוע בקרנות גידור גדולות שמכרו בשורט והימרו נגד מניות GameStop. חלק מהקרנות הללו חוו הפסדים עצומים כתוצאה מכך”.

הכוח של האון ליין על האוף ליין

אומנם אנליסטים סבורים שעוד מוקדם לדעת אם הפרשה היא אירוע חולף או ציון דרך בעידן חדש, אבל מה שבטוח זה שבפועל הפרשה העלתה לתודעה את הכוח העצום שיש להתארגנות ברשתות החברתיות ולפעילות מקוונת שיכולה להשפיע מהאונליין על האוף ליין ולייצר מציאות כלכלית. ההשפעה כה דרמטית עד כי קרנות הגידור הבינו שמדובר בעידן חדש והחלו אף לחפש עובדים שפעילים בקבוצה המדוברת ברדיט על מנת שלהבא ידעו מראש שמשהו עומד לקראות ויוכלו אולי למנוע הפסדים דרסטיים.
אין ספק שתעשיית האינטרנט לא עוצרת לרגע ומפתחי fullstack שיכולים לפתח הן לצד שרת והן לצד משתמש יכולים לעמוד מאחורי מיזמים פורצי דרך ולהשפיע על זירת האינטרנט ועל מה שקורה גם מחוצה לה. קורס פול סטאק נחשב לקורס מאוד מבוקש המכשיר מפתחים שמתמחים בפיתוח מקצה לקצה ובקיאים במגוון שפות, שרתים ורשתות ומבינים גם את האסטרטגיה העסקית, חוויית המשתמש, יישומי אינטרנט ובסיסי נתונים ואולי לעמוד מאחורי מיזמים אינטרנטיים עתידיים פורצי דרך.

תוכן עניינים

Schedule Appointment

Fill out the form below, and we will be in touch shortly.

לא הצלחנו לאתר את הטופס.

בודק...