איתור פתרון חדשני שמהווה פריצת דרך אמיתית, מחייב דרך חשיבה חדשה

תוכן עניינים

לדברי איתי “חשיבה יצירתית מוגדרת ע”י ד”ר דה בונו כיציאה מתוך דפוסי החשיבה הקיימים במטרה להסתכל על דברים אחרת. חשיבה יצירתית היא כלי מופלא להגיע לרעיונות חדשים, לפתח רעיונות ופרויקטים קיימים ולמצוא פתרונות וצורות חדשות של מענה לאתגרים בחיים, והיא זמינה לנו בכל רגע ורגע.”

איתי הסביר “חסם היצירתיות המוביל ברשימה הוא זה הנגזר מדפוסי חשיבה אוטומטיים המתורגלים באיתור הפתרון הקל והמהיר ביותר מתוך מאגר פתרונות אפשריים. דפוסי חשיבה אלה הם תוצר של מערכת חינוך שהותאמה לתקופות אחרות, המעודדת חשיבה תבניתית מבוססת מודלים קיימים, במקום עידוד חשיבה המייצרת תובנות ומודלים חדשים. כיוון שאופן החשיבה הסטנדרטי האופייני לרוב בני האנוש אינו מניב פתרונות יצירתיים, עולה כי על מנת ליצור פתרון יצירתי חדשני המהווה פריצת דרך, חובה עלינו לפתוח חלון זמן, אשר בו נפעיל דרך חשיבה אחרת, השוברת את הדפוסים האוטומטיים הרגילים”.

איתי הל-אור הציג בפני המשתתפים מס’ טכניקות וכלים לחשיבה יצירתית, אשר העקרון המשותף להם הוא כפייה של דפוסי חשיבה השונים מהדפוסים האוטומטיים, כדרך ליצירת רעיונות חדשניים.
באמצעות תרגיל בו יצרו המשתתפים 6 ציורים מצורה של עיגול, עלה כי רובם ציירו את אותו הציור בשלושת הנסיונות הראשונים: פרח שמש ופרצוף. מתוך הנסיונות ההמשכיים בהם נוצרו פתרונות יצירתיים ומגוונים, עלה עקרון הבסיס לחשיבה יצירתית, שנקרא חשיבה מסתעפת- יצירת רשימה של מקסימום אלטרנטיבות לפתרון, מתוך הנחה כי מתוך מאגר פתרונות גדול יימצא לפחות פתרון יצירתי מובחר אחד.
בהמשך הוצגו דוגמאות לטכניקות נוספות: איתור פתרונות באמצעות יצירת קישורים מאולצים לתבניות קיימות אחרות, על מנת להרחיב את התבניות הקיימות. טכניקה נוספת- יצירת רעיונות גרועים במיוחד והתמרתם לרעיונות טובים במיוחד מתוך ההנחה כי רעיונות גרועים במיוחד נמצאים באותה טריטוריה של רעיונות טובים במיוחד מחוץ לקופסא.

איתי פירט טכניקה נוספת המקובלת בעולם הטכנולוגי ונקראת “חשיבה המצאתית” אשר פותחה לראשונה ע”י הנריך אלטשולר שגילה כי רוב הפטנטים עשו שימוש בדפוסי פתרון החוזרים על עצמם. הטכניקה מניחה כי באמצעות שימוש במרכיבים הקיימים של הבעיה והפעלה של פעולות קבועות באותם מרכיבים, ניתן להגדיל את הסיכויים ליצירת פתרון יצירתי הניתן ליישום (עקרון העולם הסגור).
בסיום ההרצאה הציג איתי את הכללים המומלצים לביצוע סיעור מוחות אפקטיבי, בדגש על ניהול התהליך באופן של עידוד העלאת רעיונות, והימנעות בשלב ראשון משיפוט או פסילת רעיונות, במטרה להתגבר על חסם הביקורתיות שגורם לקטילת רעיונות פוטנציאליים וקוטל כל זרע של חדשנות.

 

לסיום ציטט איתי את הצייר אנרי מאטיס שאמר “דבר אינו קשה יותר בעבור צייר יצירתי מאשר לצייר ורד, כי על מנת לעשות כן הוא חייב לשכוח את כל הורדים אשר צוירו מעולם.”

קורס המנמ”רים של ג’ון ברייס  וקבוצת אנשים ומחשבים הינו הקורס המוביל והיוקרתי ביותר בעולם מערכות המידע בישראל. בקורס עברו בשנים האחרונות מאות מבכירי תחום מערכות המידע ומנהלי מערכות המידע בשוק הישראלי והקורס זוכה להכרה על ידי גופים ציבוריים רבים ומהווה את תעודת הכניסה לתפקיד המנמ”ר בארגונים רבים.
את הקורס מנחה מקצועית בנצי שפירא, אשר שימש במשך שנים רבות כמנמ”ר של ארגונים מובילים במשק כגון קוקה קולה, פלאפון וידיעות אחרונות .

תוכן עניינים

Schedule Appointment

Fill out the form below, and we will be in touch shortly.

לא הצלחנו לאתר את הטופס.

בודק...