קורס בדיקות תוכנה - QA - התמחות Foundation - ISTQB
מק"ט: #54911 | משך קורס: 470 שעות אק'

* הקורס מוכר לפקדון חיילים משוחררים
נושא הבטחת איכות תוכנה תופס תאוצה בשנים האחרונות והוא מהווה מרכיב חשוב ומשמעותי בפיתוח מוצרים וניהול פרויקטים. תוכנית בדיקות יסודית ואפקטיבית עשויה לחסוך שעות רבות של פתרון בעיות עתידיות. בודק תוכנה הנו בעל תפקיד מרכזי בארגון ומהווה סמכות מקצועית שניתן ליישמה במגוון רחב של אפשרויות והיקפים, הן במישור של מתודולוגיות, נהלים והן בעבודה מול כלי פיתוח חדשים והגדרות ארגוניות שונות.
לתאריכי פתיחה ולסילבוס בסניף חיפה הקלק כאן >

*שדות חובה
PDF version

מבוא

 


הקלק כאן לרשימת קורסי בדיקות למתקדמים >


 

כיווני ההתפתחות המקצועיים הנם רבים ומגוונים: אחריות על תהליכי התכנון, הביצוע והבקרה של תחום האיכות בחברה (איסוף וניתוח נתונים), קביעת נהלי עבודה לתחומי אבטחת איכות ובקרת איכות, ניהול מערך ביקורת האיכות בארגונים שונים. כמו כן ניתן להתפתח בתחום של תכנון בדיקות תוכנה, ביצוע בדיקות ולחובבי התכנות – מסלול הבדיקות האוטומטיות מצריך מן הבודק יכולות תכנותיות.
הקורס יעסוק בנושאים החשובים הנדרשים כיום מאיש ה–QA: היכרות עם בסיסי נתונים, הכרות עם שפות תוכנה והכרות עם תחום ניתוח מערכות, מתודולוגיות פיתוח תוכנה ובדיקה (ובכלל זה Agile ו- SCRUM), תכנון בדיקות בכלי בדיקה אוטומטיים, ועולמות ה- WEB והמובייל.
קורס בודק תוכנה QA הינו קורס ייחודי אשר מבוסס על הסמכה בינלאומית ומוכרת בשוק – ISTQB. הקורס מספק לבוגריו היכרות עם 3 עולמות מרכזיים: מתודולוגיות הבטחת איכות תוכנה (ובכלל זה כתיבת מסמכי STP, STD ו-STR), כלי ניהול הבדיקות המלווים את בודק התוכנה במתכונת ייחודית המשלבת את הכלים המובילים את השוק כיום מבית HP (Quality Center) ומיקרוסופט (MTM) והכנה להסמכת הבטחת איכות תוכנה ISTQB ,היחידה מסוגה בעולם, אשר הופכת סטנדרט דה פקטו בשוק של היום. 

 

ליווי מקצועי

מסלול ייחודי זה נבנה בשיתוף פעולה של צוות מקצועי המורכב מטובי המומחים בתחום בדיקות, בעלי נסיון מקצועי רב שנים בהדרכה.
צוות המרצים: מרצי הקורס הנם מרצים בכירים, בעלי ניסיון עשיר בהכשרה מוצלחת של אנשי ובודקי תוכנה, בדיקות ומנהלי פרויקטים. לצוות המדריכים ניסיון מקצועי רב בהבטחת איכות תוכנה הלכה למעשה, והן ניסיון בהדרכות, הרצאות והנחית קבוצות.
ועדה אקדמית: המסלול מלווה מקצועית ע"י ועדה אקדמית המורכבת ממומחים בעלי ניסיון רב שנים בתחום, וביניהם:
יונית אלבז - מנהלת תחום הבטחת איכות ובדיקות תוכנה בג'ון ברייס. בעלת ניסיון של 18 שנים בתחום בדיקות תוכנה ידניות ואוטומטיות.
זיו מנדל - מנכ"ל ג'ון ברייס הדרכה, חטיבת ההדרכה של מטריקס. בעל ניסיון של שנים רבות בהדרכת מחשבים ותוכנה בצה"ל ובמסגרות מקצועיות רבות בישראל. 

 

יתרונות המסלול הסמכת ISTQB

 • הכנה מלאה לעולם הבדיקות בתחום ה- IT כולל הבנה מלאה של תהליכי עבודה ומימושם
 • הכרת כל סביבות העבודה של הבודק האולטימטיבי מהפיתוח דרך מסדי נתונים ועד לניהול פרוייקטי IT
 • הכרת כלי הבדיקות הנפוצים בתחום
 • הכנה להסמכה בין לאומית בתחום הבדיקות - ISTQB
   

 

דרישות מהסטודנט בקורס QA

לצורך ההצלחה במסלול קורס בדיקות תוכנה QA עם התמחות ב-ISTQB  יש לעמוד בדרישות הבאות:

 • הגשת כל המטלות הניתנות ע"י המדריך
 • במהלך קורס בדיקות תוכנה QA ינתנו שיעורי בית שוטפים. היקף העבודה העצמית הנדרשת הוא כשעת עבודה בבית לכל 4 שעות כיתה
 • במהלך הקורס ינתנו מספר פרויקטים אשר ידרשו השקעה עצמית נוספת
 • השתתפות בכל השלבים של פרויקט
   

 

זכאות לתעודת סיום

על מנת להיות זכאי לקבלת תעודת גמר מטעם ג'ון ברייס הדרכה עבור מסלול הסבה להבטחת איכות תוכנה יש לעמוד בדרישות הבאות:

 • נוכחות ב 85% מן המפגשים לפחות
 • מעבר כל המבחנים הפנימיים לאורך הקורס
 • הגשת תוצרי כל הפרויקטים לאורך הקורס
 • הגשה ומעבר של פרויקט גמר 

 

מבנה המסלול

קורס בדיקות תוכנה QA עם התמחות ב ISTQB, מועבר במתכונת משולבת של הרצאות פרונטאליות, יחד עם תרגולים והתנסות מעשית. הקורס משלב פרויקטים מונחים לאחר שלב המבואות, המתקדמים לאורכו של הקורס במקביל לנושאים הנלמדים. הפרויקטים הנם בהיקף של כ– 115 שעות עבודה עצמית למשתתף ויתמקדו בשלבים השונים תוך תרגול עבודה על כלי ניהול הבדיקות הנלמדים במהלך הקורס.
הפרויקטים מאפשרים למשתתפים להתנסות הלכה למעשה באתגרים מעולם הבטחת איכות תוכנה וליישמם בתהליך עבודה מעשי. תוך כדי הקורס שזורים מפגשי הנחיה, בהם מלווה מנחה הקורס את המשתתפים בתהליך היישום של הפרויקטים.
פרויקט הסיום כולל ניתוח ובנייה של מסמכי הבדיקות, הרצת הבדיקות, דווח תקלות וכתיבת תיק סיכום לבדיקות על מערכת אמת בתנאים הדומים לתנאים בהם יתקלו הבודקים במציאות.

 

 

תכנית זו נלמדת בסניפים ת"א וירושלים. לקורס הבטחת איכות תוכנה בחיפה >

קהל יעד

מסלול זה מיועד לחסרי רקע המבקשים לעסוק בתחום הבטחת איכות תוכנה.

מטרות

הכשרת משתתפי הקורס לתחום (QA (Quality Assurance והבטחת איכות תוכנה, תוך התמקצעות במתודולוגיות הבדיקה ובתחומי בדיקות שונים כולל עבודה בכלים אוטומטיים, לשם השתלבות מקצועית העתידית בעולם ההי-טק בתחום הבטחת איכות תוכנה.

תנאי קדם

 • ראיון אישי / ייעוץ להכוונה מקצועית
 • הכרת האינטרנט ומערכת הפעלה חלונאית ברמת משתמש
 • 12 ש"ל. מבחן פנימי באנגלית ומתמטיקה
 • מעבר מבדק התאמה (אדם מילא)

משך המסלול

מסלול ערב סניף תל-אביב:

 • 470 שעות לימוד (355 שעות לימוד פרונטלי ו-115 שעות עבודה עצמית על פרויקטים)
 • לימודי ערב 17:30-21:45. ימי ו' בין השעות 9:00-13:15. שני מפגשים שבועיים
 • במידה ובימי הלימוד אשר נקבעו מראש, יחולו חגים ומועדים, הלימודים יתבטלו. לוח חופשות עדכני יחולק לסטודנטים טרם החופשה

 

מסלול ערב סניף ירושלים:

 • 470 שעות לימוד (350 שעות לימוד פרונטלי ו-120 שעות עבודה עצמית על פרויקטים)
 • לימודי ערב 18:00-22:00. ימי ו' בין השעות 9:00-13:00. שני מפגשים שבועיים
 • במידה ובימי הלימוד אשר נקבעו מראש, יחולו חגים ומועדים, הלימודים יתבטלו. לוח חופשות עדכני יחולק לסטודנטים טרם החופשה

 

מסלול בוקר סניפי תל-אביב וירושלים:

 • 470 שעות לימוד (352 שעות לימוד פרונטלי ו-118 שעות עבודה עצמית על פרויקטים)
 • לימודי בוקר מ- 9.00- 16.30 –מפגשים של 8 שעות אקדמיות
 • במידה ובימי הלימוד אשר נקבעו מראש, יחולו חגים ומועדים, הלימודים יתבטלו. לוח חופשות עדכני יחולק לסטודנטים טרם החופשה 

בחינות

ISTQB - International Software Testing Qualification Board, הארגון הבינלאומי הראשון להסמכות בתחום הבטחת איכות תוכנה.
ISTQB Certified Tester היא ההסמכה הבינלאומית הראשונה בתחום הבטחת איכות תוכנה שניתנת להשגה בישראל. כל מי שרואה את עצמו כאיש מקצוע בבדיקות ורוצה לזכות בתעודה בינלאומית המכירה בכך, עליו לעבור את מבחן ההסמכה.

 • בחינה מרוכזת למשתתפי הקורס תתקיים בג'ון ברייס הדרכה במועד שיפורסם מראש (למעט סניף ירושלים)
 • מידע נוסף על הבחינה ניתן לקבל במשרדי המכללה ובאתר של ארגון ITCB, הנציג הרשמי של ISTQB בישראל
 • עלות הבחינה אינה כלולה במחיר הקורס והתשלום עבורה יגבה בנפרד
 • עבור סניף ירושלים כל הבחינות הציבוריות מתקיימות במרכז הבחינות הארצי של ITCB

נושאים

נושא

פירוט נושא

שעות לימוד

מושגי יסוד מעולם המחשבים

במודול ראשון זה נלמד על תחומי מפתח המשתתפים בתהליך פיתוח התוכנה: ניתוח מערכות, ארכיטקטורת מחשבים, פיתוח, בדיקות, ניהול תצורה, כתיבה טכנית, עיצוב חווית משתמש ועוד. נושא נוסף בו נעסוק תהיה היררכיית התפקידים בעולם המחשבים ובעלי תפקידי מפתח בתחום.

5

 

שימושים מתקדמים ב-Word: שימוש בסגנונות עיצוב ו-TOC, עבודה עם רשימה מדורגת וטבלאות אשר ישמשו בהמשך ליצירת מסמכים מקצועיים.

מבואות – חמרה ווירטואליזציה

מבוא לחמרה ווירטואליזציה: הבנת מושגים כלליים הקשורים לחומרה ולקשר בינה לבין מע' הפעלה .כמו כן חשיפה למושגים בעולם הוירטואליזציה היכרות עם מערכות וירטואליזציה (Citrix, Vmware, Microsoft) והתועלות עבורם בתפקיד QA(תוך כדי תרגול בכיתה של התקנת מע' הפעלה וירטואלית).

5

מבוא למערכות הפעלה - WINDOWS

מבוא למערכות הפעלה ממשפחת Windows:הכרות עם כלי ניהול של מערכות ההפעלה של Windows: מתן הרשאות, עבודה עם קבצי Config, ה- Registry, היכרות עם לוח הבקרה ומנהל המשימות, ניהול המחשב ומאפייני המחשב. הכרות עם מושגים בסיסים כ- DNS, פרוטוקול, Process, Service, Thread, Port.

5

מבוא למערכות הפעלה –

 UNIXו -  LINUX

מבוא למערכות הפעלה ממשפחת Unix  ו- Linux: הכרת הרכיבים המרכזיים במחשב, הרשאות, מערכת הקבצים ופקודות Shellבסיסיות

10

כלי עזר ועבודה מעשית:התקנות מסוגים שונים - אשף התקנה, התקנות לדפדפנים, התקנות למובייל, התקנות על פי קבצי התקנה מפורטים, קבצי קונפיגורציה ומשתני מערכת ההפעלה, גיבוי ושיחזור, כלי עזר לעבודה – מוניטורים, כלי FTP, ממירי קבצים, תרגול מעשי.

מבוא לתקשורת וארכיטקטורת מחשבים

בכדי לבדוק לעומק מערכות מחשב יש להבין את התצורות השונות בהן מערכות אלו יכולות להופיע על רכיביהן העיקריים, ובעידן המובייל והאינטרנט – התקשורת מהווה רכיב מרכזי אותו יש להכיר לעומק.

בין הנושאים בקורס: סוגי שרתים ותפקידם (שרת אפליקציה, שרת מסד נתונים, שרת רשת ועוד), תצורות ארכיטקטורה נפוצות של מערכות מחשב, ארכיטקטורות של רשתות תקשורת (LAN, WAN, Internet, Intranet, DMZועוד), מודל שבע השכבות, מודל TCP\IP, השוואה בין TCP  ל- UDP, היכרות עם רכיבי תקשורת נפוצים – Sniffer, Switch, Router, Modem, Network card, Firewall, ISP Provider, Load Balancer.

10

מבוא לבסיסי נתונים ושפת SQL

במודול זה נעסוק לעומק בהכרת בסיסי נתונים בכלל ובסיס הנתונים הטבלאי (רלציוני) בפרט.

בין הנושאים בקורס: היכרות עם מודל ה-RDBMS, ניתוח ועיצוב מודל הנתונים, בניית בסיס נתונים, פקודות SQLנפוצות, שילוב מידע ממספר טבלאות, היכרות עם מסדי נתונים שונים.

35

מבוא לפיתוח תוכנה לבודקים

מודול זה עוסק בהיכרות עם נושא פיתוח התוכנה בעולם ההיי טק. במסגרת נושא זה נכיר את המסמכים המשמשים את צוותי הפיתוח, נכיר את סוגי שפות התכנות הנפוצות (Event driven, Object Oriented, UI, Scripting), נכיר תהליכים המתרחשים בעולם הפיתוח (Code Inspection, בדיקות יחידה, קומפילציה, Build, שילוב בסביבת הבדיקות, בניית תוכנית התקנה) נסקור את רכיבי הקוד המרכזיים (משתנים, לולאות, תנאים, מערכים, שימוש בפונקציות, הגדרת Class) ומושגים נפוצים (debug, קבצי לוג, ספריות (Packages), קומפילציה), ונלמד את הבסיס לשפות האינטרנט – HTML  ו- CSS.

20  תהליכי הבדיקה היסודיים

מודול זה עוסק בבסיס להבטחת איכות תוכנה ותואם לתכני ISTQB. בין הנושאים הנלמדים: למה בדיקות דרושות, מהן בדיקות, שבעת עקרונות הבדיקה, תהליך הבדיקה הבסיסי,  פסיכולוגיית הבדיקות והקוד האתי.

5

שילוב הבדיקות בתהליך פיתוח התוכנה

מודול זה עוסק בשילוב הבדיקות במסגרת פרויקט פיתוח ותואם לתכני ISTQB. בין הנושאים הנלמדים: מודלים שונים לפיתוח תוכנה (מודל מפל מים, מודלים איטרטיביים, מודל וי, מודלים זריזים (Agile)), שלבי הבדיקות השונים (בדיקות יחידה, אינטגרציה, מערכת, UAT), סוגי הבדיקות השונים (בדיקות פונקציונליות, בדיקות לא פונקציונליות כגון עומסים, שימושיות וכשל והתאוששות, בדיקות מבניות, ובדיקות הנובעות משינויים (רגרסיה, שפיות, בדיקות חוזרות) ובדיקות תחזוקה.

10בדיקות סטאטיות וסוגי בקרה שונים

מודול זה עוסק בבדיקות סטאטיות תוך הדגמה ותרגול של שיטות אלו. המודול תואם לתכני ISTQB. בין הנושאים הנלמדים: שילוב שיטות בדיקה סטאטיות בתהליך הבדיקות, תהליכי הסקירה השונים, גורמי הצלחה בבדיקות סטאטיות, שימוש בכלים לצורך בדיקות סטאטיות.

20

טכניקות לעיצוב הבדיקות וכתיבת מסמך STD

 

מודול זה עוסק בעיצוב הבדיקות תוך הדגמה ותרגול של שיטות אלו. המודול תואם לתכני ISTQB. בין הנושאים הנלמדים: תהליך פיתוח הבדיקות, קטגוריות עיצוב בדיקות, שיטות עיצוב לבדיקות קופסה שחורה, שיטות עיצוב לבדיקות קופסה לבנה, שיטות עיצוב מבוססות ניסיון, בחירת שיטת העיצוב המתאימה, טכניקות עיצוב מתקדמות לשימוש חוזר ברכיבי בדיקה.

30

כלי ניהול בדיקות

במודול זה נלמד לעבוד עם מספר כלי ניהול בדיקות ובאגים.

הכלי המרכזי אותו נלמד במודול זה הוא הבדיקות המרכזי של חברת מיקרוסופט – MTM. השימוש בכלי הופך יותר ויותר מקובל במסגרות שונות ובמיוחד בחברות אשר מפתחות מעל #C.

10

פרויקט משולב

פרויקט עיצוב הבדיקות באמצעות MTM.

10

ניהול הבדיקות וכתיבת מסמך STP

מודול זה עוסק בניהול פרויקט הבדיקות ותואם לתכני ISTQB. בין הנושאים הנלמדים: עצמאות בבדיקות, תכנון פרויקט הבדיקות והערכת היקף העבודה, תכנון מדדי בקרת איכות, ניהול תצורה, ניהול סיכונים בפרויקט בדיקות ותכנון ניהול באגים.
במסגרת המודול נתרגל כתיבת מסמך STP  מתחילתו ועד סופו.

5

מתודולוגיית הבדיקות וכתיבת מסמך STR

מודול זה עוסק בניהול פרויקט הבדיקות ותואם לתכני ISTQB. בין הנושאים הנלמדים: אמצעי מעקב ובקרה אחר התקדמות פרויקט הבדיקות וניתוח באגים.
במסגרת המודול נתרגל כתיבת מסמך STR מתחילתו ועד סופו.

20

לימוד כלי ניהול הבדיקות QCופרויקט משולב מעל הכלי

במודול זה נלמד כיצד לעבוד עם הכלי המקובל ביותר בעולם הבדיקות Quality Centerמבית HP, וכיצד ליישם את מתודולוגיית ISTQB   מעל כלי זה.

הלימודים יכללו מעבר על המודולים המרכזיים בכלי, תוך התמקדות בשימושים מעשיים בכלי בתעשייה.

המודול כולל תרגול רב בעבודה עם הכלי על רכיביו השונים, וכן נלמד לתכנן תרחישי בדיקה, לייצר תסריטים ולהריצם, ואף לדווח תקלות באמצעות הכלי מעל אתר בפיתוח בתנאי אמת.

במהלך הפרויקט נלמד שימוש בטכניקות שונות לייעול ההרצה. בין הנושאים הנלמדים: אסטרטגיות בדיקה לייעול תהליך ההרצה, דיווח וניתוח תוצאות ההרצה, דיווח באגים יעיל, ניתוח והפקת מסמך STR.

25

בדיקות מובייל ואינטרנט

במודול זה נכיר לעומק את נושא האינטרנט והמובייל, תוך התנסות ותרגול מעשי בבדיקת אתרים ואפליקציות מעל כלי ניהול מתאימים. בין הנושאים הנלמדים: בדיקות בענן, בדיקות Crowd, בדיקות שימושיות, בדיקות תאימות, סוגי בדיקות ייחודיים לעולמות אלו והתמודדות עם סוגיות מעולמות תוכן אלו.

20

כלים התומכים בבדיקות

מודול זה עוסק בכלים המשמשים במהלך פרויקט הבדיקות תוך הדגמת כלים אלו. המודול תואם לתכני ISTQB. בין הנושאים הנלמדים: סוגי הכלים השונים, שימוש יעיל בכלים, הטמעת כלי בדיקות בארגון, היכרות עם כלי עזר שונים (כלי השוואת קבצים, כלי FTP, סניפרים, מוניטורים), היבטים אדמיניסטרטיביים של QC, וסקירה והדגמה של כלי אוטומציה ועומסים.
בנוסף במודול זה נלמד את יסודות השימוש בכלי האוטומציה QTP. במסגרת המודול נלמד על המרכיבים השונים האופייניים לאוטומציה: הקלטת פעולות, וריפיקציה, הגדרת נקודות סינכרון, זיהוי אובייקטים ושימוש במאגר אובייקטים מרכזי, שימוש בפרמטרים.

15

פרויקט מסכם

המודול יכלול יישום הנלמד במהלך הקורס כולו ובדיקת מערכת מא' ועד ת' מעל מערכת חיה ייעודית לנושא.

25

מרתון הכנה לבחינת ההסכמה ISTQB

מודול הכולל חזרה כללית על החומר שנלמד תוך פתרון בעיות ומבחנים לדוגמה.

10

מבחן מסכם

5

מבוא לתכנות

מודול זה יציג את עקרונות התכנות ויאפשר לחסרי רקע בתכנות ליצר פתרונות לוגיים ולהבין את הפעולות העיקריות למימוש flow controlבתוכניות. בשלב זה נעשה שימוש בתרשימי זרימה לפתרון הבעיות ולבניית האלגוריתמים.

20

מבוא לתכנות ב-Java

 

במודול זה ניישם את עקרונות התכנות בסביבת Java. נכיר את סביבת ההרצה והפיתוח

ב-Javaונלמד את מבנה האפליקציות ואופן כתיבתן והפעלתן. בנוסף, נכיר את הפקודות הבסיסיות והתחביר בשפה (Flow Control). במודול נתייחס גם למחלקות ואובייקטים בשפת Javaונכיר את העקרונות הבסיסיים המנחים מפתחים בעולם התכנות מונחה העצמים.

30

מיומנויות תקשורת ואינטראקציה עם מפתחים

מודול זה עוסק במיומנות רכות הנדרשות עבור הבודקים ביצירת תקשורת אפקטיבית עם המפתחים

5

תגיות
קורס בדיקות תוכנה   |   קורס QA   |   ISTQB