קורס מסדי נתונים

תוכן עניינים

מה זה מסדי נתונים?

מאגר הנתונים הוא מסד הנתונים (Database Management System (DBMS ) המשמש אמצעי אחסון של כל הנתונים המחשב ובעת העכשווית בה נדרש להפעיל יכולת ניתוח על מנת לחלץ תובנות עסקיות קריטית לקידום, חשוב לדעת לנהל את הנתונים ולהשתמש בהם בדרך הטובה ביותר. עיבוד המידע חשוב מאוד להצלחה ומעניק יתרון תחרותי לכל חברה.
מסד הנתונים הוא היום הנכס החשוב של הארגון כאשר נהוג לסווג בסיסי נתונים לשני סוגים מרכזיים: בסיסי נתונים אנליטיים המכילים נתונים סטטיים לניתוח ובסיסי נתונים אופרטיביים שהם דינאמיים יותר ונעשה בהם עדכון של הנתונים. המערכות המתקדמות היום מאפשרות ארגון ושליפת נתונים פשוטה ומהירה על פי חיפוש מתקדם. מסדי הנתונים זקוקים לניהול שוטף על מנת לשמור עליהם עדכניים ככל שאפשר, בין אם באמצעות מחיקת נתונים לא רלבנטיים או עדכון ושליפת נתונים לפי צורך.

איך בנויות מערכות בסיסי נתונים?

בהכרות עם מסד נתונים ניתן להבחין בשלושה רכיבים משמעותיים: השדה, שמתייחס לנושא המרכזי של מסד הנתונים, הרשומה שהיא אוסף הנתונים על פריט אחד בהתאם לשדות שהוגדרו במסד ותצוגת נתונים, כלומר הדרך בה הנתונים מוצגים.
קיימים מודלים שונים לארגון כמו מודל טבלאי (יחסי) בו המידע מאורגן לפי טבלאות ושליפת המידע נעשית באמצעות שפה קריטית למי שעוסקים במסדי נתונים – שפת SQL. במודל זה, כל טבלה בנויה מאוסף של שורות – רשומות ורשומה מייצגת ישות וכל עמודה בטבלה מכונה שדה. שדה מייצג תכונה של ישות. כמו כן, בולטים בזירת הנתונים המודל ההיררכי בו הנתונים מסודרים במעין צורה של עץ והקשרים בין הקודקודים השונים והמודל הרשתי בו אין הגבלה על הקשרים.
השאילתות הן חלק חשוב מתחום בסיסי הנתונים כאשר יש שאילתות בחירה, שאילתות חישוב ושאילתות פעולה.

נתונים טבלאיים – בסיסי נתונים רלציונים

כיום פועלות בתחום מערכות מתקדמות המאפשרות לגשת לנתונים בו זמנית, לדוגמא, על ידי משתמשים שונים. המערכות מאפשרות גיבוי מקסימלי של הנתונים כמו לדוגמא, באתר סחר אלקטרוני בו המשתמש מבצע עסקה ופריטי האשראי והיסטוריית הקניות שלו נשמרים במערכת. העוסקים בתחום, מהמפתחים ועד מנתחי הנתונים נדרשים להגדיר את מבנה הנתונים וארגונם וכן להשתמש בכלים שונים לעיבוד הנתונים להפקת תובנות חשובות. למשל, איזה מוצר להציע ללקוח בהתבסס על היסטוריית הקניות שלו. המאגרים העדכניים של היום מכילים נתונים בכמות עצומה ומאפשרים לבצע פעולות בו זמנית, שומרים על שלמות הנתונים ומאפשרים גיבוי ואחזור הנתונים במידת הצורך, כולל אבטחת נתונים בסטנדרט גבוה.
בסיסי נתונים רלציונים הם בין הנפוצים כאשר במסגרת בסיס זה מטופל מידע אדיר של נתונים ומוגדרות פעולות אבסטרקטיות על הנתונים באופן שאינו תלוי במימוש. חברות מובילות בתחום בסיסי הנתונים מציעות בסיסי נתונים אלה המבוססים על סכימות. ביניהם נזכיר את בסיס הנתונים של אורקל, מערכת לניהול בסיס נתונים בצורה טבלאית ונחשבת למובילה בעולם וכיום יש לה גם בסיס נתונים אוטומטי בענן. שחקניות מפתח נוספות בזירת בסיסי הנתונים הרלציונים הן mysql המבוסס על שפת SQL שיודעת לעבוד עם מנועי אחסון שונים ו-IBM שעומדת מאחורי 2DB בסיס נתונים במודל טבלאי.

איך מנהלים מסד נתונים

ניהול מסד נתונים מבוסס על ידע מקצועי עם מבנה המסד וארגון חכם של הנתונים ושליפתם. מי שמנהלים מסדי נתונים נקראים DBA (Database administrator), שאחראים על בסיסי הנתונים מהגדרתם בהתאם לצרכי הארגון ועד שחזור המידע, בקרה על הביצועים ושליטה בהרשאות למסד הנתונים. כלומר, הם מבצעים תחזוקה שוטפת של מסד הנתונים וגם דואגים לאבטחתם ולשלמותם. המשרה מורכבת מזיהוי בסיסי נתונים, תפעול שלהם, המלצה על פתרונות שונים לשדרוג מסד הנתונים, התקנת פתרונות אבטחה למסד, שמירה על ביצועי בסיסי הנתונים ופתרון בעיות שונות.

מה לומדים בקורס מסדי נתונים?

המקפצה לעולם של מסדי נתונים היא באמצעות קורס מסדי נתונים, שיוכל להעניק לכם את הידע הדרוש להשתלב בתחום. הכרות רחבה עם מבנה בסיס הנתונים מהבחינה הפיזית והלוגית, אינדקסים, יסודות מסד הנתונים, שיטות וכלים לניתוח נתונים למשל באמצעות פייטון, קישוריות נתונים, שילוב בין נתונים, ניתוח נתונים באמצעות אקסל. כמו כן, נלמד בקורס התחום החם היום של ויזואליזציה של הנתונים – ייצוג גרפי והדמייה של מידע ונתונים. כלומר, ניתן לייצג את הנתונים המורכבים באמצעות אלמנטים חזותיים בין אלה תרשימים או מפות וכך להמחיש את הנתונים ולקבל החלטות עסקיות נבונות כאשר אחד הכלים הבולטים בתחום הוא Power BI, כלי ניתוח של מיקרוסופט לביצוע המחשות אינטראקטיביות.
תחום הנתונים מייצר שלל תפקידים והזדמנויות קריירה אטרקטיביות. תחום הפיתוח ב-BI אף הוא צובר תאוצה ומעניק ידע וכלים למימוש תהליכי הבינה העסקית בארגון דרך תכנון, פיתוח ובדיקה של מערכות תוכנה מורכבות הכוללות בסיסי נתונים וממשקי משתמש.

תוכן עניינים

Schedule Appointment

Fill out the form below, and we will be in touch shortly.

לא הצלחנו לאתר את הטופס.

בודק...