ההשתלבות השקטה של הנשים בעולם ההייטק

תוכן עניינים

ההשתלבות השקטה של נשים נותנת את אותותיה בכל רחבי העולם, עם יוזמות שונות שתכליתן להפוך את המגמה למשמעותית עוד יותר. לפני מספר חודשים הודיעה זרוע ההשקעות הבינלאומית של חברת אינטל על השקעה של 125 מיליון דולרים בעסקי סטארט אפ המובלים על ידי נשים. חברת IBM, ענקית נוספת בתחום, יזמה את מפגשי “נשים מדברות יוזמה וטכנולוגיה”, מפגשים שתכליתם לסייע לקהילת הנשים שמעוניינות לשמש יזמיות ולהקים סטארט אפ. דוגמא נוספת היא הפרוייקט העולמי Rails Girls, שמטרתו לקרב בין נשים לבין תחום ההייטק ופיתוח התוכנה. בישראל, הצהירה לפני מספר חודשים חברת הכנסת גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתי, כי קידום נשים בהי-טק הוא “משימה לאומית וכלכלית”, כך שייתכן שכבר בקרוב נראה צעדים שאמורים לקדם את השילוב הזה.

אז מדוע נשים יכולות להשתלב בהייטק?

את המגמה של השתלבות נשים בעולם ההייטק ניתן לראות גם במוסדות הלימוד השונים. בשנים עברו, נשים נרתעו מלהיכנס לתחום ההייטק, שנתפס בעיניהן כתחום “גברי” ואפילו תובעני, מה שמקשה – לפחות לכאורה – על נשים המעוניינות לנהל לצד העבודה גם חיי משפחה תקינים. כיום, ברור כי התפיסה הזו רחוקה מלהיות מדויקת. ראשית, מכיוון שבמהלך השנים יצאו הנשים מהמרחב הביתי, שהיה מזוהה עימן במשך עשורים והיום משמשות מפרנסות עיקריות או אפילו יחידות בבית.
שנית, התפתחות עולם ההייטק מקלה על כניסת נשים לתוכו. נשים כיום מצליחות לשלב בצורה ראויה בין קריירה בהייטק למשפחה, כאשר עולם ההייטק מציע תנאים נוחים לכך: אפשרות העבודה מהבית במקצועות הייטק שונים, למשל, או יציאה מוקדמת הביתה.

כיום: יותר נשים לומדות הייטק

הידיעה שניתן להשתלב בצורה ראויה בתחום ההייטק על מגוון המקצועות שבומביאה נשים רבות אל ספסל הלימודים. במקצועות ספציפיים אחוז הנשים דומה מאד לזה של הגברים, ולעיתים אף עולה עליו: בין המקצועות האלה ניתן למנות ניהול אתרים ב- Web, במובייל או ברשתות החברתיות, פיתוח תוכנה בשפות שונות, פיתוח אפליקציות למובייל, תחזוקת מחשבים ורשתות תקשורת, עיצוב גרפי, הנדסת תוכנה, בדיקות תוכנה ועוד. הנחת היסוד היא שכבר בשנים הקרובות ניתן יהיה לראות את השינוי גם בעולם התעסקותי, עם השתלבות בוגרות לימודים אלה בתחום ושינוי מאזן הכוחות בו.

השתלבות נשים בתחום ההייטק – גם בתפקידים בכירים

התחזיות של מיטב המומחים והאנליסטים בתחום ההייטק מצביעות על סבירות גבוהה שהנשים לא רק שיפלסו את דרכן למשרות שונות בתחום ההייטק בשנים הקרובות, אלא גם יזכו בתפקידים נחשקים. נראה שצעד כזה הוא פשוט כדאי עבור המעסיקים: בשנים האחרונות התפרסמו מספר מחקרים שמצביעים על כך שחברות עסקיות אשר נשים מועסקות בהן בעמדות מפתח, מתפקדות טוב יותר. כזה בדיוק הוא מחקר של חברת DDI למשאבי אנוש שפורסם במגזין “פורבס” ב- 2014
הנתונים מצביעים על כך שמספר הנשים בתפקידי ניהול בכירים, בתחום ההי-טק כמו במשק הישראלי במכלול, עדיין נמוך ביחס לגברים, וכמובן שנמוך ממספרן בתחום ההייטק כמכלול. אבל, וזהו אבל גדול מאד, גם כאן המגמה היא של השתלבות והתרחבות. כבר היום נשים מצליחות להגיע לעמדות בכירות יותר מאשר בעבר, כאשר דוגמאות רלוונטיות הן מנכ”לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני, מייסדת אתר ההשמה המקוון Alljobs רויטל הנדלר, מנכ”לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח, מנכ”לית בנק דיסקונט לילך אשר טופילסקי ועוד.

 

 

זה הזמן לעשות את הצעד הראשון וללמוד מקצוע מבוקש כדי להשתלב בתעשיית ההייטק ולשנות לחיוב את הסטטיסטיקה של מספר נשים העובדות בהייטק. בג’ון ברייס הדרכה תגלו מגוון רחב של קורסים המותאמים לדרישות השוק העכשוויות – נקודת הזינוק לקריירה בהייטק.

תוכן עניינים

Schedule Appointment

Fill out the form below, and we will be in touch shortly.

לא הצלחנו לאתר את הטופס.

בודק...