כיצד לבחור מקצוע להסבה אקדמאית?

תוכן עניינים

איך בוחרים מקצוע להסבה מקצועית, היכן ללמוד ומנהלים את שינוי הקריירה נכון? לפניכם מספר טיפים בדרך להצלחה.

סקר שוק ואבחון תעסוקתי

לפני שבוחרים – בודקים. חשוב למצוא מקצוע שיהיה מחד, מבוקש כך שתוכלו באמת למצוא עבודה ומאידך, שיתאים לכם כמו כפפה ליד. על מנת להגיע למקצוע כזה, כדאי לבדוק מה פופולארי היום בשוק התעסוקה ואחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות סקירת טבלאות שכר המעידות באילו מקצועות מרוויחים במיוחד וכמובן להתייחס למודעות הדרושים על מנת לבחון באמת באילו מקצועות מחפשים עובדים. לאחר מכן, נתחו היטב את הפרופיל התעסוקתי של המועמדים למשרות שמעניינות אתכם, כדי להבין מה נדרש מכם לעבוד בתחום ומה מעסיקים דורשים הן מבחינת ידע מקצועי והן מבחינת ניסיון ומאפיינים אישיותיים. למשל, מקצוע שמתאים למי שמחפש גמישות בעבודה, בעל כישורים אנליטיים, חשיבה ביקורתית, אהבה לאמנות, ראייה ויזואלית, עיסוק בפיתוח וכדומה.
חשבו מהם הצרכים שלכם בתור מי שמבצעים הסבה אחרי שעבדתם בתחום מסוים וכעת אתם עוברים לשלב הבא בקריירה – להיות יותר בבית וליהנות מאיזון בין חיים אישיים לחיים מקצועיים או אולי בכלל להרוויח יותר וליהנות מתנאים סוציאליים אטרקטיביים, לעבוד בחזית הטכנולוגיה וכדומה. קיימות גם פלטפורמות דיגיטליות שיעזרו לכם להבין יותר במבדקים מקוונים מה מתאים לכם על פי שיקולים ורצונות וכמובן גם מכונים בתחום וייעוץ לימודים במוסדות הלימודים המציעים, בין היתר, מסלולי הסבה לאקדמאים.

היכן ללמוד – בוחרים מוסד לימודים מנצח

הבחירה במוסד לימודים קריטית לעתיד המקצועי. חשוב לבחור מוסד לימודים שנחשב מוביל בתחומו ויוכל לשרת אתכם בעת הלימודים ובהמשך, מבחינת תכני לימוד רלבנטיים לפי דרישות השוק כך שבאמת תסיימו את הקורס עם הידע המתאים והפרקטי לשוק העבודה, נבחרת המרצים, המוניטין של מוסד הלימודים בעיני חברות מובילות בשוק, האם המקום מעניק גם שירותי השמה או חיבור למעסיקים פוטנציאליים. חשוב לשוחח עם בוגרי קורסים קודמים, במיוחד עם מי מהם שאכן ביצעו הסבה כדי לשמוע על תהליך השינוי שהם עשו – מה היו האתגרים לאורך הדרך, האם הם ממליצים על הקורס ומה סייע להם להצלחה. אפשר להגיע גם לצפות בשיעור לדוגמא או לפחות להתרשם מהמרצה.
הפן המעשי משחק תפקיד חשוב. לימודים מעשיים מקנים לכם כלים לבצע את העבודה כבר בסיום הלימודים ואומנם רבים המגיעים מהאקדמיה מגיעים עם תיאוריה, ולכן חשוב שתסתגלו לשינוי התפיסתי שלימודי הסבה מקצועיים, לימודי תעודה, מבוססים יותר על פרקטיקום מאשר על תיאוריה ומכאן גם היכולת לבצע עבודה כבר בסיום הלימודים.
שימו לב גם לסוג התעודה שניתנת לכם בסיום ההכשרה. האם הלימודים מאפשרים לכם לעבור מבחן לקבלת הסמכה נחשקת אפילו יותר מהתעודה עצמה, למשל, הסמכה בינלאומית שתפתח לכם דלתות בחברות גלובליות בארץ ובחו”ל והאם כדי להשיג אותה, נדרש מכם לעבור מבחן אינטרנטי בסטנדרט עולמי.

קופצים למים או מתרגלים לאט? זו השאלה!

לפני שמתחילים לעבוד בתחום חדש – כדאי לתכנן גם כיצד תתבצע ההסבה תוך התאמה לסגנון החיים ולפאזה הנוכחית של חייכם. האם תעזבו את מקום העבודה הנוכחי לטובת הלימודים או תמצאו דרך לשלב בין הלימודים לעבודה, למשל, יום חופש בשבוע, לימודים במתכונת של קורס ערב וכדומה. לרוב כדאי לשלב בין השניים עד שמקבלים תעודה וגם אז – ניתן לבחור מקצוע שתוכלו לצבור בו ניסיון במקביל לעבודה הקיימת, למשל במתכונת של סטאז’ או פרויקטים עצמאיים, לפני שקופצים למים. חפשו מעסיק ראשון שייתן לכם הזדמנות וקורס שיוציא אתכם עם תעודה נחשקת שהיא כשלעצמה מהווה כרטיס כניסה למקומות עבודה, לעיתים ללא ניסיון קודם. אפשר כמובן לבדוק עם מקום העבודה הנוכחי האם יש לו אופציה תעסוקתית עבורכם למימוש הכישורים החדשים במקום הנוכחי מבלי שתצטרכו לעזוב בהכרח מקום עבודה לטובת המקצוע החדש.

הסבה מקצועית היא תהליך מבורך עבור מי שמחפש שינוי, התפתחות אישית ומקצועית ואקדמאים יכולים ליהנות ממגוון מסלולים אטרקטיביים וליהנות ממקצוע אחר שהם לא חשבו עליו או שלא היה קיים בזמן לימודי התואר. שיהיה בהצלחה!

תוכן עניינים

Schedule Appointment

Fill out the form below, and we will be in touch shortly.

לא הצלחנו לאתר את הטופס.

בודק...