הדרך להצלחה מתחילה מניהול בסיסי נתונים – כוחו של ה-DBA

תוכן עניינים

כדי שזה לא יקרה והמידע יהווה יתרון בולט עבור הארגון, נוצר הצורך לגייס מנהלי בסיס נתונים ומערכות מידע המועסקים תחת משרה מבוקשת מאוד כיום בתעשיית ההייטק – (DBA (Database Administrator. מדובר למעשה במנהלי מערכות מידע המאפיינים, מתכננים, בונים, מתחזקים ומשדרגים נון סטופ את הממשקים שאחראים לניהול המידע שהארגון צובר ולמינופם לפי היעדים העסקיים.

מה עושים אנשי DBA?

תפקיד מנהלי מערכות מידע משתנה בהתאם לאופי וגודל הארגון. בחברות קטנות ייתכן שמנהל מערכות המידע יהיה בעל מספר תפקידים, למשל תפקידי פיתוח, איש SYSTEM, אחראי על הפקת דו”חות, ייעול או שדרוג וקביעת אישורי גישה למידע.

בחברות גדולות יותר, מנהלי מערכות מידע מאפיינים תוכנות ענק ייעודיות לשימוש ממודר במסדי הנתונים, מאפשרים גישה או יכולת לעדכן את מסדי הנתונים ואחראיים לתפעול שוטף של עשרות או מאות אנשים בנתונים רגישים בעלי הרשאות חשיפה שונות. דוגמה לכך היא ניהול מערכות המידע של משרד הפנים המכילות רשומות של כל תושב ובעלות יכולת פילוח שונים על פי הצרכים השונים (למשל על פי גילאים, לאומים וכדומה).

מנהלי בסיסי נתונים מתוגמלים במיוחד

כפי שזה נראה כעת על סמך טבלאות השכר ומודעות הדרושים, לעוסקים ב-DBA מחכה עתיד מזהיר. אין ספק שהאינטרנט, הענן, הגלישה הסלולארית ומהירויות הגלישה ההולכות ועולות, השפיעו באופן ישיר על יכולות ניהול מסדי הנתונים של החברות באופן ממוחשב.

לפני עשור לא היה נדיר למצוא עסקים קטנים שהם לא ממוחשבים, בעוד כיום אין כמעט עסקים שלא מנהלים את המידע שלהם אונליין. לאורך השנים התפתח תחום ניהול הנתונים לאחד המבוקשים והחשובים בארגון – מנהל מערכות המידע הוא זה שאחראי כיום לספק גישות למשתמשים, לבצע חיתוכים, מיונים וסינונים לפי דרישות הארגון ועוד טיובים חשובים. במרבית החברות המובילות מנהל מערכות המידע מחזיק במשרה של מפתח שקשה להסתדר בלעדיה וכמובן שתנאי העבודה והשכר גבוהים בהתאם.

מעבר לחשיבות שיש למנהלי DBA בארגון, הרי שמדובר בלימודים ועיסוק שמהווים מקפצה לתחומים מבוקשים נוספים. כך למשל, מנהלי בסיס נתונים יכול להתאים גם לתפקיד של DB Security – זו היא משרה שלמעשה מבצעת את התאמת עולם ה- Data Base לאתגרים הקיימים בעולמות אבטחת המידע ומתבצעת על ידי אנשי DBA תוך פיקוח על אופן ההטמעה והניהול של שרתי ה – SQL בארגון בדגש על אבטחת מידע. אופק מקצועי נוסף הוא ניטור ופיקוח רמת אבטחת שרתי ה- DB בארגון – כלומר, סקירת מערכות SQL ואיתור נקודות חולשה ובחינת שילוב של מערכות הגנה ייעודיות לסביבה.

לסיכום, אנשי DBA הם אנשי מפתח בארגון כיוון שהנתונים והמידע מופקדים בידיים שלהם והם אלה שיוכלו לקדם באמצעות המידע את הארגון לעבר עתיד מבטיח ואפקטיבי יותר ואף לקדם את עצמם לתפקידים נחשקים בעלי חשיבות רבה באבטחת המידע הקיים.

תוכן עניינים

Schedule Appointment

Fill out the form below, and we will be in touch shortly.

לא הצלחנו לאתר את הטופס.

בודק...