עתיד הרפואה החכמה – בינה מלאכותית ולמידת מכונה

תוכן עניינים

אילון מאסק, האיש והאגדה, נחשב לאחד היזמים הגדולים של העת האחרונה וכשהוא בוחר להשקיע בסטארט אפ של שתלי מוח, כנראה יש למה לחכות.
הטכנולוגיה של נוירלינק בייסודו של מאסק, שמטרת העל שלה היא להשתיל שבבי מחשב במוח על מנת לסייע בריפוי בעיות נוירולוגיות, היא הוכחה לכך שתעשיית הרפואה צועדת קדימה ומחפשת פתרונות טכנולוגיים לשכלול פיתוחים רפואיים.
נוירלינק כבר פרסמו סרטון בו מופיע קוף המשחק במשחק מחשב לאחר שהושתלו בקליפת המוח המוטורית שלו יותר מ-2000 אלקטרודות.
הסטארט אפ של מאסק הוא רק אחד מבין מגוון סטארט אפים וחברות הייטק ומדיטק השוקדים על פיתוחים רפואיים מבוססי למידת מכונה ובינה מלאכותית, זאת על מנת לשפר את שירותי הבריאות ולייעל את הטיפול בחולים.

בינה מלאכותית ולמידת מכונה לאבחון רפואי

בינה מלאכותית השפיעה על תעשיות רבות על חיי היום יום וכאמור, יש לה חלק חשוב גם בפיתוחים רפואיים, כשלמידת מכונה היא טכניקת בינה מלאכותית באמצעותה ניתן ללמוד את הנתונים ולפעול על פיהם ולייצר התנהגות של מכונות המחקה את ההתנהגות האנושית.
במפגש בין טכנולוגיה ומוצר תוך שימוש ב- Artificial Intelligence ו- Machine Learning ניתן למצוא תוצרים מתקדמים מעניינים, ביניהם מערכת הדמיה המשתמשת באלגוריתמים למסירת מידע אבחנתי לסרטן העור ומכשירי חיישנים חכמים שיכולים להעריך את ההסתברות להתקף לב.
מכשירים רבים המבוססים על AI כבר קיבלו אישור של ה-FDA  וזמינים בשוק הרפואי.

מהם השימושים בלמידת מכונה ובינה מלאכותית שניתן כבר לראות בתעשייה?

בכל הנוגע לאבחון, נעשה שימוש בנתונים של חולים שונים כמו חולי לב והאלגוריתם יכול לעלות על חשד לבעיות באוטם שריר הלב בקרב נבדקים.
בבדיקות רפואיות מגוונות מיישמים כבר כלי הדמיה וניתוח, כמו למשל, לאיתור סרטן שד בבדיקת ממוגרפיה. המערכת מתבססת על מערך עצום של תמונות היסטוריות ויכולה לאבחן בזמן אמת ממצא מחשיד להופעת סרטן שד.  השימוש בבינה מלאכותית נפוץ גם ביישומי זיהוי תמונות כמו בדיקת מחלות כבד על בסיס הדמיות כבד ומציאת הטיפול המתאים.|
שילוב AI בפלטפורמות רפואיות נעשה נפוץ יותר ויותר ועל פי דוח שפורסם בתחום נראה כי שילוב של בינה מלאכותית בשוק צפוי רק לגדול בשנים הקרובות ולעודד משקיעים לתמוך ביוזמות לפיתוח מוצרים רפואיים על בסיס בינה מלאכותית ולמידת מכונה.
המיזוג בין צוות הבריאות של DeepMind עם Google Health מהווה דוגמא למקסום הפוטנציאל של AI לסיוע באבחון סרטן, חיזוי תוצאות, מניעת עיוורון ועוד.
הסטארט אפ CloudMedX משתמש בעיבוד שפות טבעיות (NLP) ולמידה עמוקה להשגת נתונים קיימים מתיקים רפואיים אלקטרוניים והפקת תובנות קליניות לאנשי מקצוע בתחום הבריאות לשיפור תוצאות המטופלים על מנת לעזור לרופאים ולמטופלים לקבל החלטות מבוססות נתונים ומיושם כבר בתחומי רפואה כמו סרטן הכבד, אי ספיקת כליות ואי ספקת לב.

כיצד מדעני נתונים תורמים לקדמה הרפואית?

חלק בלתי נפרד מההצלחה של הפיתוחים המבוססים על בינה מלאכותית הוא איסוף הנתונים והעיבוד החכם. כך למשל, חברת RDMD שוקדת על איסוף מידע רפואי והפיכתו לנגיש על ניתוח נתונים משותפים בפלטפורמת מחקר ומסייעת לייצר תובנות מכריעות במיוחד בכל הנוגע לטיפול במחלות נדירות ופיתוח תרופות.
מהפכת הבינה המלאכותית ולמידת המכונה העלתה גם את החשיבות של דאטה סיינס. ניתוח מקצועי של הכמויות האדירות המצטברות כשבשירותי הרפואה מדובר בנתונים ממחקרים, נתונים על חולים, נתונים על טיפולים ועוד. מדע הנתונים מביא לשדרוג וקיצור תהליך גילוי תרופות ולהפקת תובנות כיצד להיאבק במחלות ופיתוחים מבוססי נתונים לחיזוי אינטראקציה פוטנציאלית בין חומרים כימיים ורקמה ביולוגית וכן תורמת לרפואה בהתאמה אישית – טיפול מותאם לפי המאפיינים הביולוגיים הייחודיים של כל מטופל. מדעני נתונים משתמשים בשיטות סטטיסטיות לביצוע נתונים והשגת תובנות משמעותיות.

קורס Data science להכשרת מדעני נתונים מכשיר לתפקידי דאטה סיינס מדען נתונים, אחד התחומים המבוקשים היום בעולם הדאטה. בקורס נלמדת שפת פייתון לניתוח נתונים, בניית מודלים לחיזוי, סיווג מסמכים, עיבוד וניתוח תמונות, הכרות עם כלי אנליזה, אלגוריתמים של למידת מכונה ועוד נושאים מתקדמים מתחום ה- AI, פתרון בעיות בעיבוד תמונה, ניתוח טקסט, Unstructured Data, וידיאו, זיהוי פנים וטכנולוגיות חכמות. הקורס מתאים לבעלי תואר אקדמי במדעים או להנדסאים ולבעלי רקע בשפת תכנות מודרנית, כולל פרויקט ומשימות hands on ומאפשר להשתלב בתחום מיד עם סיום הלימודים.

תוכן עניינים

Schedule Appointment

Fill out the form below, and we will be in touch shortly.

לא הצלחנו לאתר את הטופס.

בודק...